Autor Tema: Црногорска нација- стварност или утопија?  (Pročitano 13175 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Црна Гора појам који са историјског аспекта буди различите асоцијације. Та област разапета између капље мора, мора камена и  васионе неба, вјечна тема народног пјеснника који чврстим стиском горштачких руку  и погледа стрељућег у висине, држи комад јаворовог дрвета и гуди о слободи и царству небеском . Дукља, Зета, или ово новокомпонаовано Монтнегро. Земља великих владика Петровића Његоша , земља поноса ината горштака , хајдука,и ускока;Земља  чојштва и јунаштва; земља..... земља..... земља..... земља Српска рекао бих. И ту долазимо до покретачке суштине ове теме. Црна Гора некад и сад; Црна Гора земља најсрпскија гдје се уз Његошеве слике о Лазару и Косову пјевало, гдје се за српство и живот давало, гдје су се  владари српским звали данас живи један други сан или утопију или јаву или шта већ( видјећемо шта ви кажете) а то нешто се зове Црна Гора као независна држава и Црногорци као нација.
 Веома ми је занимљиво како Билећани, с обзиром на наш географски положај, менталитет, историјске,родбинске и какве све не везе са Црном Гором и просторима који су некад добрим дјелом били Херцговина у оном народном али и фактичком смислу,гледају на тематику „нове“ Црне Горе и Црногораца.
Ја ћу се потрудити да са историјског аспекта дам више чњеница, докумената и становишта, у зависности како расправа буде текла. Надам се даће идруги форумаши узети учешћа у том аспекту.  Признаћете да је тема занимљива (бар се надам).

Замолио бих све оне који узму учешће дасе придржавају правила пристојног дијалога и да се уздрже од изношења увредљивих сдражаја према било коме и чему,и надам се да ће се дискуссија одвијати без неких великих тензија. Јер сви  смо свјесни да различити ставови и чине драж ових „форумисња“.
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže ivke

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 199
  • Ugled: +12/-19
    • Pogledaj profil
       Sto se tice Hercegovine, njoj idE u prilog samostalna drzava CG jer smo mi ipak okrenuti matici Srbiji tako da cemo se udaljiti od CG i smanjiti uticaj CG na nas. To je dobro zato sto smo do sada od njih prihvatali samo "nesretne" stvari i "nesretne" oblike ponasanja.

        Oni su majstori marketinga tako da su mnoge  podvige koje su Hercegovina i i Hercegovci izvojevali pripisali sebi. S tim u vezi volio bih da nam Nigger objasni malo ucesce Hercegovaca u boju na Vucijem dolu. Tako i tu pobjedu CG u potpunosti pripisuje sebi.

                       crnogorski crv:  Dje si sivi sokole
           
                   crnogorski vrabac:  Dje si gujo ljuta
u se, na se i poda se

Van mreže ZOXL

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 756
  • Ugled: +55/-20
    • Pogledaj profil

                       crnogorski crv:  Dje si sivi sokole
           
                   crnogorski vrabac:  Dje si gujo ljuta

 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
       

        Oni su majstori marketinga tako da su mnoge  podvige koje su Hercegovina i i Hercegovci izvojevali pripisali sebi. S tim u vezi volio bih da nam Nigger objasni malo ucesce Hercegovaca u boju na Vucijem dolu. Tako i tu pobjedu CG u potpunosti pripisuje sebi.

                       
           
                 


Полако Ивке треба доћи до времена битке на Вучијем долу, та времена су ти блиска прошлост у односу на период досељавања словенских племена( или повратка ,у зависности од историјског становишта а има их три- четри различита) на простор балкана као и период прва два три вијека након тога Сматрам да би прва два три поста требао посветити овим ранијим периодима чисто да се крене са ралном хронологијом и релнијим сагледавањем читаве тематике. Можда не добро позната баш свима али ова "рана" времнана овим просторима  су веома, веома занимљива.....
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Ne znam samo Grujo kakve veze imaju ti događaji od prije 500 ili 1000 godina sa sadašnjom situacijom u Crnoj Gori. Ne vidim korist od toga da nekoga ubjeđujemo da on nešto jeste ili nije. Ovi ljudi koji se smatraju pripadnicima crnogorske nacije, se tako osjećaju i šta god im drugi pričali to će se vrlo teško (nikako) promjeniti. Pobogu ljudi pa nacija nije neka vječna kategorija, koliko ja znam pojam nacije je sociološka kategorija, a većina nacija je nastala je na prelazu iz 19-tog u 20-ti vijek što je usko povezano sa nastankom nacionalnih država. Prema tome meni nije uopšte čudo to što jedan dio ljudi u Crnoj Gori smatra da kad već postoji Crna Gora kao država treba da postoji i crnogorska nacija. Ja recimo ne mislim tako bar zbog onih primjera koji su suprotni, recimo na Kipru ne žive kiprani već grci, u Švajcarskoj ne žive švajcarci (u smislu nacionalne pripadnosti) već italijani, nijemci i francuzi pa im to ništa ne smeta. Trenutno 43% stanovnika Crne Gore odnosno njih oko 270000 se osjećaju kao crnogorci u smislu nacionalne pripadnosti, a broj onih koji se osjećaju kao crnogorci je u stalnom porastu sviđalo se to nama ili ne.
Sad bi mogla da se razvije istorijska rasprava i o tome kako je došlo do ponovne nezavisnosti Crne Gore i tako u nedogled, ali ja lično mislim da je to jako bespotrebno bar sa stanovišta nas koji se ne bavimo nečim usko vezanim za istoriju. Za 200 godina djeca će učiti iz istorije da je Crna Gora bila malo nezavisna, pa ušla u zajednicu sa Srbijom, a to im nije išlo i onda su se otcijepili i postali ponovo samostalni, i to je to otprilike.
« Poslednja izmena: 08.08.2008. 14:09:28 S.A.F. »

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
SAF-e, svaka ti cast za komentar! U svakom detalju se slazem s tobom.
Nacije nastaju i nestaju i to je uvijek tako bilo u istoriji. To se ne moze osporiti ni Crnogorcima. Dapace, vise se moze osporiti Makedoncima (kojima smo oprostili "nevjerstvo")nego Crnogorcima.Ne zaboravite da se i prije rata mnogo ljudi izjasnjavalo kao Crnogorci, diljem bivse Jugoslavije. Nek se izjasnjavaju kako god hoce.
Dosta o ovome smo pisali u temi "Srbi kao narod" Ako se sacuvala posle onih padova servera.

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
Ok svi imaju pravo na naciju, neka je stvaraju,
Samo da CRKVU ne diraju.
Samo me plasi, sto da bi neko bio dobar crnogorac podrazumeva se da mora mrziti Srbe? Pa zatim i sve Srpsko.
Opet puno tome doprinosimo i mi jer znamo kako su Crnogorci ponosni i inatni.
A cesto se cuju uvredljivi komentari prema Crnogorcima pa i covjek koji se oseca Srbinom u Crnoj Gori (kao sto sam i ja Srbin u Hercegovini) popizdi i kaze "JESAM CRNOGORAC SAM i pusti me na mir".
Zalosno je da u CG imas pravo na Albanski a nemas na Srpski jezik.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Охо, фин дијалог одмах у старту. Ево да прво одговорим САФ-у и: Вјеруј ми Сафе да ништа што се данас дешава није случајно и није одједном, Ово што ми данас гледамо је само тренутна тачка неког историјско друштвеног процеса и то не једног него више њих. И управо озато да би се ти процеси саледаали по мени потрбан је кратак историјски приказ, како би се могао склопити комплетан мозаик оног што резултује днашњицом и онога што ће бити сутра.  Ти и зид сте донијели неке погледе које су са разних аспеката вома прихватљиви, али (увјек постоји оно али) Овом темом не желим нити могу да неког убјеђујем шта је ни како се изјашњава, напротив то је потпуно недискутабилно. Али ова тема појам Црногорске  нације би требала да сагледа из више аспеката,од историјског развоја црногорског друштва и државе, развоја културе и духовности који са нацијом имају и директну али и индиректну повезаност. Морате признати да је веома занимљиво посматрати ствар из ових углова и похвтати неке рупе(вупа мали отвов у зиду ;D) и нелогичности. А то све ће те увидјети кад повежете Дукљу и Зету као српске земље у списима Византијских хронолога тих времена,исто српске колико и Травунија и Захумље, рођење стефана Немање У Рибници ....,српство Петровића,... Мојковачку Битку.. па све до задњих ратова.Ево 77 је поменуо толико комплексан проблем Цркве који је рекао бих неодвојив од свега овога и веома генерише читаву ствар. У праву је зид (чин ми се) кад је повукао и питање Македоније,али Црну Гору као тему сам изабро из свих горе наведених разлога али и превасходно због географског положаја Билеће и њених историјских, родбинских, и савкаих других веза са Црном гором. Наравно да баш сад не очекујем неке детаљне и исцрпљујуће историјске расправе али ме пријесвега занима како данас билећани гледају на све то.Ево ивкетови и зоксови коментари су веома занимљиви, и зашто ствар не гледати и на тај начин И рецимо баш ме занима шта је то кроз историју овело да се на цетњу вежу хравтска и црногорска застава( имо сам и слику али немогу даје нађем, ако неко има нек је постави) и шта ви мислите о томе.

И ево већ има доста финих финих погледа  за почетак,и захваљујем се свима који су узели учешће, као и онима који ће тек то да ураде.

« Poslednja izmena: 07.08.2008. 21:12:14 Nigger Gruja »
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
"... Ako bi se ko nasao u narodu da ne primi ove moje potonje rijeci i preporuke za istinite ili ako ne bi sve tako poslusao, kako ova knjiga izgovara, nego bi kakvu smutnju i razdor medju narodom usudio se ciniti slovom i djelom, toga svakoga, koji god on bio, mirski ili duhovni,
JA NA SMRTNI CAS MOJ
VJECNOME PROKLETSTVU I ANATEMI PREDAJEM,
KAKO NJEGA, TAKO I NJEGOV ROD I POROD,
DA IM SE TRAG I DOM ISKOPA I UTRE!
"

Iz testamenta Svetog Petra Cetinskog

Evo linka za knjigu trgovci dusama, knjiga je zbir dokumenata

http://www.mitropolija.cg.yu/Trgovci%20dusama/trgovci.pdf

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
evo ovako je slikovitiji predhodni tekst 77
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
тернутно припремама кратак преглед историје Црне Горе( све од великана историјске наике код нас:Ћоровић, Милутиновић, Екмечић,...)али треба то све спремит,али док небуде ево неких примјер за које сви мање више знамо или смо мислили да знамо. Па ево рецимо  "најцрногорскија пјесма" или свако једна од неколико њих крактеристичних који важе за симболе тог поднебља

"Онамо Онамо"

Онамо, онамо... за брда она,
говоре да је разорен двор
мојега цара; онамо веле,
био је негда јуначки збор.
Онамо, онамо... да виђу Призрен!
Та то је моје - дома ћу доћ'!
Старина мила тамо ме зове,
ту морам једном оружан поћ'.
Онамо, онамо... са развалина
дворова царских врагу ћу рећ':
"С огњишта милог бјежи ми, куго,
зајам ти морам враћати већ'!"
Онамо, онамо... за брда она
казују да је зелени гај
под ким се дижу Дечани свети:
молитва у њих присваја рај.
Онамо, онамо... за брда она,
гдје небо плаво савија свод;
на српска поља, на поља бојна,
онамо, браћо, спремајмо ход!
Онамо, онамо... за брда она
погажен коњ'ма кликује Југ:
"У помоћ, дјецо, у помоћ, синци,
светит' ме старца - свет вам је дуг!"
Онамо, онамо... сабљи за стара
његова ребра да тупим рез
по турским ребрим'; да б'једној раји
њом истом с руку рес'јецам вез!
Онамо, онамо... за брда она
Милошев, кажу, пребива гроб!
Онамо покој добићу души,
кад Србин више не буде роб.

 
    
« Poslednja izmena: 10.08.2008. 00:21:01 Nigger Gruja »
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
......
вај беше син великог жупана Немање, владара српског, који самодржавно владаше свим српским земљама што се зову: Диоклитија, Далматија, Травунија,...
Повеленијем господина Божидара војеводе трудих се о сих саписанијих аз грешни и мањши ва иноцех и јеродијакон Мојси от српскије земљи, отачаством же от места нарицајемаго Будимља. Темже колене преклон, мољу се и милиседеју, појуштим или чатуштим, или преписујуштим, аште будет што погрешено, љубве Христове ради, исправљајте, и нас, усрдно трудивших се, благословите, а не клнете, поњеже не писа Дух Свети ни ангел, на рука грешна и брена и Дух унили, окајани и грешни
Зач на страну оставив причке, и много говоре, на наш намисал повратив се мојего почтованога господина отца војеводе Божидара Вуковића да спомененије учињу за уздржаније виру Христову и помоћ народа јего за наслидовати полаг своје зможности првородитеље своје исходеште от племена благочастних владавић Сербске земље, от Белога Константина Првога и Благочаснаго и првога хрстијанскаго цара почам, и до времена славнога Вука деспота и Бранка Вуковића, и Стефана деспота, јакоже находи се у Писму от ројства краљев и цесаров сербских

ОПШТЕ ЦРНОГОРСКИ ЗБОР И ЗБОР ГЛАВАРА, односно Вас збор Црне Горе и Збор главара и старјешина су племенски органи, који су повремено сазивани ради разматрања општих питања. Доносили су одлуке о рату и миру, бирали владике и друге сталне главаре (гувернадуре, сердаре, војводе), а касније доносили и законе. Опште црногорски збор је сазиван до времена књаза Данила, 1852, а Збор главара до 1879.
Црногорски главари пишу руском цару Петру Великом, 21. октобра 1711: Ми, сва горе наведена племена и старјешине све разумјесмо и Вашем царском крилу главе приклонисмо, и Вашег посланика, Михаила Милорадовића примисмо за нашег команданта и пуковника. И како су били његови стари изабрани у прва времена при нашијех благочастивијех и светопочившијех царевах српскијех, тако и ми са радостију примисмо врлога и храброга који се на боју добро понаша.
Црногорски и брдски главари пишу, септембра 1742, руској царици и кажу да су православно-грчке вјероисповијести, синови Цркве Источне, који се налазимо у српској земљи - Скендерији, Црној Гори и Приморју.
У писму црногорских главара поглавару Мале Русије, 1752, кажу да су они у далеким странама српске земље, у предјелу црногорском.
Которском провидуру, Јустинијану Берту, црногорски главари шаљу писмо 24. октобра 1756. и за себе кажу да су православне вјере христијанске и закона Цркве Восточне, а рода честна и света славеносрпскаго.
Јуна 1789, главари цијеле заједнице Срба Црногораца пишу руској царици Катарини II и изражавају наду да ми Срби Црногорци нећемо бити остављени без помоћи и додају кад бисмо имали организацију и џебану ми бисмо сву нашу славну српску земљу испод ига варварскога отели, с нашом браћом Србима који се сада налазе наоружани с намјером да ударе на непријатеља са свих страна.
Црногорски главари пишу 1792. млетачком Сенату: Ми смо хвалећи Бога цвијет од вјере и од закона православнога грчаскога, језика и славнога јунаштва српскога
"
.......

Ево шта су писали само неки од историјских извора из Црне Горе. И зашто сад улазим у историју и какве то везе има са свим овим данас( питао је то  и саф, чини ми се)? Можда само желим да разумијем тај процес који је довео да се од горенаведених ставова и примјера добије резулта на следћим сликама (доле испод) Баш ме занима какви су то процеси у људским мозговима, каква је то дневна политика која има овакве предаке и овакве садашње потомство. Политика, Психологија једног народа, његовог дијела или дијела од дијела, или ма шта се то звало морaмо настојати да то разумијемо o објаснимо сви скупа  и надам се да ћемо то бар мало разјаснити на овој теми.
« Poslednja izmena: 12.08.2008. 08:01:40 Nigger Gruja »
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže ZOXL

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 756
  • Ugled: +55/-20
    • Pogledaj profil
koliko mogu da vidim na ovoj slici sa svezanim zastavama su sve same azijatske face..dakle Albanci(šiptari)i ostala ''žgadija''...mislim da ovo nisu čak ni Cetinjani koji iznad svega mrze Srbe a njih Cetinjane prije svega mrze i sami Crnogorci koji kažu za njih da su zadnja vrsta ljudi

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
koliko mogu da vidim na ovoj slici sa svezanim zastavama su sve same azijatske face..dakle Albanci(šiptari)i ostala ''žgadija''...mislim da ovo nisu čak ni Cetinjani koji iznad svega mrze Srbe a njih Cetinjane prije svega mrze i sami Crnogorci koji kažu za njih da su zadnja vrsta ljudi


Можда, мада је приликом свечаности око независности било много оваквих примјера и на Цетињу и Подгорици и нису им сметали напротив. Гледаосам овкве заставе на Цетињу тада од двадесетак метара преко читавог скупа нису ваљда баш све азијати под њима или гријешим?

А погледајте ову другу слику ту азијатима у потпису ни трaга нема,нажалпост!
« Poslednja izmena: 12.08.2008. 07:59:12 Nigger Gruja »
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže ivke

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 199
  • Ugled: +12/-19
    • Pogledaj profil
Krajnje je vrijeme da pocnemo cijeniti sami sebe i da nas nije briga sta drugi rade, sretno im bilo
u se, na se i poda se