Autor Tema: Куле изнад Билеће....  (Pročitano 10036 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Куле изнад Билеће....
« poslato: 10.08.2008. 17:31:44 »
Колико знамо о историји Херцеговине и Билеће!?  Јесмо ли свјесни да свака стопа ове наше свете земље херцегове у себи носи  историје више него сва слова напсиана о времену које бијаше.
Сви смо ми видјели или већина нас и и била на кулама или караулама из времена Аустроугарске, којих има свуда у Херцеговини а и у околини нашег града. Па колико знамо о њима и дали сте се икада запитали кад би могле да причају шта би нам рекле?

Случајно сам раније  налетио на добар текст, Ане Мчете у Требињским новостима   о ХЕРЦЕГОВАЧКОМ ФОРТИФИКАЦИОНОМ СИСТЕМУ према Црној Гори, под насловом" ПОБЈЕДНИК ГЛЕДА ОДОЗГО". Текст није класичан о војном и грађевинском аспекту овог система него о психолошком моменту као и менталитету нашег народа из угла црно жутих агресора  .  Текст је заиста одличан и покушаћу да га прнесем нашим форумашима у неколкио наредних постова и да видим имате ли ви каквих информација о овој теми, као и уопштених коментара на изнесени текст. И ако неко има слике неких од ових  објеката нека их постави,ради компетног доживљаја...... 
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #1 poslato: 10.08.2008. 18:17:11 »
Fotka uvjek ima, evo nekih koje sam napravio 02.08.2007.
U pitanju je kula (kod table) iznad Deleuse.
Meni se posebno svidja ovaj jasen koji je izrastao iz nekadasnje puskarnice.

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #2 poslato: 10.08.2008. 18:38:23 »
Odlične fotke Herc.
Zaista, ne ulazeći u političko djelovanje AustroUgarske monarhije, mora se priznati da su dosta toga dobrog ostavili ovom, u to vrijeme debelo zaostalom narodu (Da li znate da u dijelovima Srbije u kojima nikad nije vladala AustroUgarska, ni danas ne postoji katastar?! U južnoj srbiji i danas se ljudi pozivaju na turske tapije kao jedine mjerodavne kod sudova). Ove trvrđave oko Bileće zaista extra izgledaju, nažalost nijedna nije ni djelimično uređena. Ima li neko možda fotke austrougarskih čatrnja kojih ima nekoliko oko grada?

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #3 poslato: 10.08.2008. 19:26:48 »
Свака част хецеговцу 77, на одличним фотографијама.Дакле ипак има добре историје на форуму( ако је неко и сумњао) и тек ће је бити само да је закотрљамо ;) Хвала на подршци

Е да наставимо са кулама.

Грађевине Фортифиакционог система у Херцеговини имају мало или готово ништа заједничко у односу на друге које је Аустроугарска правила широм Европе.Читав овај кордон од грађевина је дакле аутентичан. Они који су га градили добро су размишљали о томе како би могао да им послужи јер домаће становништво није се држало никаквих правила. Изградња ових објеката имала је доминантнијих компонената од оних војно безбједносних. Чак се ни параметар јавних радова неможе искључити јер ја аустријска власт настојла да што прије уклопи темпераментно домаће становништво у свој правни поредак тј натјера га да што прије почне поштовати новоуведена правила и законе. Утврђења по Херцеговини аустроугари су затекли још од турака и она су им послужила као нека основа и прва помоћ док се ненадограде или не изграде нова.  Роберт Хауптнер који је истарживао ове турске куле измеђуосталог наводи да је ријеч кула словенског поријекла а караула турског. О начину градње наводи:"Као привремено утврђење, кула је грађена тардиционално од "сувог зида" кружног, спиралног или чртвртастог облика око 1,80 м висока са 50 цм широким зидовима и без крова . Куле које су биле грађене  од камена повезаног малтером(мада не увјек) биле су  сигурније против пројектила из лаких топова , биле су на спрат и прекривене платформом у зидовима су постојали oтвори за пушкарнице......Кула је одговарала  условима земље, крша са оскудицом у дрвету и води , као и у условима мањег рата тј акција "банди"

Дакле окупацијске трупе су на простору Хецеговине затекле турске куле које су проучавали и надогрђивали а њихове предности користили за изгрању будућихсвојих фортификационих грађевина илити кула.(шваба ни тад ништа није препуштао случају)

Толико за сада (неда ми се куцат више ;D) а доста тога још веома занимљивог у наредним постовима
« Poslednja izmena: 10.08.2008. 22:59:39 Nigger Gruja »
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže mrvica

  • empty
  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1180
  • Ugled: +132/-25
  • Pol: Muškarac
  • Nobody is perfect, I am Nobody!!!
    • Pogledaj profil
    • CS Bileca serveri
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #4 poslato: 11.08.2008. 02:18:32 »
Neko pita za ove catrnje,znam da su bacani neki stari lijekovi u njih pa se bila frka digla, a cuo sam da je bilo i junacina da bombu bace u nju...
Ovo vjerovatno niste znali  ;D :D
Sto se tice istorijeprepustam Nigeru sve ::)

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #5 poslato: 12.08.2008. 22:12:50 »
Joш увјек немирна дражава захтјевала је присуство  јаког војног и жандармеријског састава и њихово ефикасно учешће
у спријечавању "банди". Под бандом су окупатори подразумјевали устанике, хајдуке или било какве друге групе које су се супростављале оеужаној вопјсци. Исламски дио становништва је носио устанак из 1878 и био видно уплашен новонасталом ситуацијом. Хришћанско становништво је у царским и краљевскимв трупама видјело ослобођење од турске власти и гледало у будућност са пуно ишчекивања. Увођење преавних односа  је ипак домијело свима разочарење. С друге стране су мухамеданци примјетили  настојања нове власти да поштују њихове вјерске обичаје што им је било драго.
 
Јужна Босна и Херцеговина опет постају немирне када се појављује Стојан Ковачевић кога окупатори наравно у својим документима називају за вођу банди. Када је ј ужна Далмација , увела војну обавезу дози до тешких немира јјуна 1881. г. у Херцеговини и Кривошијама( сјеверозападно од котора) чије је спријечавање тражило војно ангажовање. Окупацијске трупе су се морале повући у сигурне базе на обали. Након пристизања појачања, трупе под командом  фелдмаршала Јовановића успјеле су смирити устанак у Кривошијама. У Босни и Херцеговини је трупама аустрије такође пошло за рукомда побјејде устанике . А 22 априла се објављује царска амнестија.
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #6 poslato: 13.08.2008. 00:38:55 »
KAraule oko Bilece su vanserijske. Meni je najdraza Drakuljica. Ima super polozaj. Iako je gradjena krajem 19v meni djeluje kao da je iz srednjeg vijeka.
Inace, nisam siguran da su austrijanci ikada opravdali tadasnje investicije u hercegovini na primjer. Oni su gradili kao da ce vladati narednih 500 godina. A, eto jedva 50 ali su ostavili vise traga nego turci za 500 godina.
Ne znam za ove karaule, da li su ikada posluzile namjeni?

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #7 poslato: 13.08.2008. 00:51:54 »
Mislim da nikada nisu posluzile namjeni, a ove su nista kakve su gradili po brdima iznad Trebinja.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #8 poslato: 13.08.2008. 17:51:27 »
Дакле гушење устанка трајало је скоро годину дана и донијело је и аустроугарима велике губитке, око 100 мртвих, око 200 рањених а све ту у 227 сукоба. Многобројни губици дошли су и усред болести нарочито тифуса на обе стране тако да се рачунало на укупаН број од око 700 жртава. За ове подухвате(гушење устанака и појачање војне силе) Аустриа је одобрила кредит од 31,7 милиона гулдена. Ове земље су поред Галиције биле велики финансијски терет за монархију  тако да су разумљиве познате ријечи  Бизмарка
" Балкан није вриједан кости ни једног јединог гренадира" (!?) Са друге стране су сређени финансијски односи на Балкану  у интрсеу да се Аустроугрска повеже трговински са Блиским истоком. ДАКЛЕ ОВИ ДОГАЂАЈИ СУ НАТЈЕРАЛИ БЕЧ ДА ПОРАЗМИСЛИ О СВЕМУ. ДАЛИ ДА ПОНОВО ДРИЈЕШИ КЕСУ КАДА "БАНДЕ" ОДЛУЧЕ ДА СЕ АНГАЖУЈУ  И ДА БАЗИРА  ВАЋИ БРОЈ ЈЕДИНИЦА У ХЕРЦЕГОВИНИ, ИЛИ ДА ПРИСТУПИ ВЈЕРОВАТНО ЈЕФТИНИЈОЈ АКЦИЈИ ИЗГРАДЊЕ ТЗВ КАМЕНОГ КОРДОНА. (који и јесте нашаглавна тема овдје) Такви захтјеви су,што је веома занимљиво, стизали од комаданата локалних јединица  већ1881. г. Наиме пошто сз дуже вријеме биле изван својих база , оперативним јединицама требала су одбрамбена склоништа и утврђења на кључним позицијама. ТАДА ПАДА ОДЛУКА ДА СЕ ИЗВЕДЕ ДО ТАДА НАЈВЕЋИ ГРАЂЕВИНСКИ ПРОЈЕКАТ У ХЕРЦЕГОВИНИ.
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #9 poslato: 16.08.2008. 18:42:59 »
Надлежно министарство је предходно је послало комисију на челу са бароном Данијелом Сиголиом (Danilel von Salis-Sigolio)у Кривошије и Херцеговину, да би размотрио чињенице о градњу утврђења на лицу мјеста. Забиљежено је да је ова комисија радила нетипичном ажурношћу како да је била под неком врстом притиска. Рудолф Хупрнтер  измеђуосталог наводи :"Задатак сигурносних утврђења у окупираним областима  се битно разликовао од од захтјева утврђења у царевини. Наступајући грађевински послови (који су били посљедице рада поменуте комисије) , планиране инвестиције у саобраћајнице и културни рад,је исказивало умиривање становништва што је на крају само било могуће кроз стално присуство државне силе  чак и у забаченим областима.
 
Веома је занимљиво( и то ме је понајвише понуткало да отворим ову тему) етнопсихолошко образложење за позиционирање мањих утврђења које је пружио баш генерал Сиголио. Да  је то образложење имало баш најдоминантнију улогу за изградњу ових утврђења,веома је тешко тврдити, али је свакако веома карактеристичан моменат у цјелој причи.  Тако је Сиголио тврдио :

" Становништво, бурне дивље душе,које непрестано хода унаоколо опремљено цијелим којекаквог оружија, осјећа се тек онда побјеђеним када се заузму највише тачке његове земље. Све док непријатеље гледају одозго они се осјећају непобјеђеним. Ништа овим ратоборним и грозним становницима  више не импонује од тога како се ми усуђујемо, упркос свим тешкоћама градње , крунисати моћним фортицма бројне од највиших врхова. тако је створена и осматрачка кућа на "Гљиви" код Требиња, један велики споменик за цијелу Херцеговину, видљив са свих страна"....
 
Генерални инспектор Соголио дакле покушао је да и на психолошком плану побједи домаће становништво и да га куле подсјећају да је побјеђен. И заиста има доста тога кроз историју када су планине и висови били једини спас и нада за побједу и слободу. Веома занимљиво тумачење мора се признати. Идеја да се поставе куле на висове и да се тако дотуче отпор у духу народа данас можда и неком дјелује наивно,али крајем 19-ог вијека је сигурно била нешто друго. И заиста, и касније се осјећало као да народ има нешто подсвјесно против тих кула, иако су аустро угари давно отишли у неповрат.

Свакако да овај аспект градње није био и пресудан и да се у обзир прво маорао узети војни аспект. О томе више у следећем посту......
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže hadzibeg

  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 84
  • Ugled: +14/-59
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #10 poslato: 03.11.2008. 06:04:28 »
Ohoho merhaba zundelji

Vidim u ovoj vasoj istoriji nigdje se nespomilju Bosnjaci muslimani,kao da nismo ni postojali

Pa vec ako necete posteno da napisete kako je bilo u Bileci 92/93,kako nas cetniti nisu procerali,poklali,pozatvarali,srusili dzamiju itd,onda napisite barem,da smo sami sebe procerali,poklali,sami sebi pozatvarali i sami sebi srusili dzamiju jer biva mi smo bili muslimanski fanatici

Napisite to barem da ove generacije poslije rata znaju da smo i mi tamo zivjeli,ali kako smo biva mi poludjeli pa svi se iselili i srusili sami sebi dzamiju,samo da bi rekli svjetu kako ste biva vi Srbi los narod

Uzdravlju bili zundelji

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #11 poslato: 04.11.2008. 12:45:54 »
ne znam kakvim nadimkom da te nazovem a mislim da ti ANDROID najbolje stoji,jer kreten nisi posto pises i citas.
moram da ti kazem par cinjenica iako mi se sa osobama tvog mentalnog sklopa uopste ne raspravlja,jer mi je to ispod casti.
u proslom ratu na teritoriji bih,radjene su svakakve ruzne stvari u svim gradovima i nacijama.u mojoj bileci,u to vrijeme ludila,nije bilo ubijanja i nabolje su od svih prosli bilecki muslimani i ti to dobro znas a nigdje to ne spominjes.bilo je zatvaranja ali u odnosu na ostale gradove to je zanemarljivo.svi ste zivi i zdravi otisli iz bilece jer u to vrijeme u njoj niste mogli ostati ne zbog bilecana nego zbog rata i sitacije u cijeloj bih.
napomenut cu te na pok. Srdjana Aleksica,koji je zivot izgubio,braneci druga muslimana,da je on isto hercegovac i da su se te stvri dogadjale u nasojh hercegovini.
prema tome,hadzibeg,bolje je svasta jesti nego svasta pricati a ti izgleda radis oboje.
uzivaj ANDROID u svom bijednom zivotu

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #12 poslato: 04.11.2008. 12:59:16 »
ANDROID trece generacije,si ti hadzibeg

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Куле изнад Билеће....
« Odgovor #13 poslato: 04.11.2008. 19:51:39 »
UH.... E ovako ti poturico,neostvarena i neartikulisana da ti čiko objasni neke stvari: Prvo  ovaj tvoj post nema nikakve, ama baš nikakve, sa kulama iznad Bileće( što je naslov ove teme), i sledeći sličan post u ovim temama će biti jednostavno uklonjen. Prvo ;ružni su ti postovi za imalo ozbiljniju temu a  i da se loj ne osjeća po temama iz istorije. A kad su ove kule pravljene vi u današnjem obliku hibridne, vještačke i izmišljene nacije niste ni postajali, jednostavno ste bili srbi muslimanske vjere. I još ste dobro znali svoja imena u genealogijama koja su unazad dva tri koljena bila Lazar, Uroš, Miloš ,Petar isl.  I tako ste deklarisali kao srbi sve dok vam onaj bravar obijač hrvat i onaj  podli slovenac, nedadoše pravo da se zovete tzv "muslimani". A onda vi svako malo mijenjate ime, te bošnjaci, te druidi, te zeleni, te.... A da vas pominjemo u istorija na forumu mislim da ste totalno nebitni i smješni.... i samo ste služili i uvjek će te ko kusur izmedju istoka i zapada, Srba i Hrvata isl. A i  svaki stariji tinejžder je stari od vaše tzv nacije......
A što se tiče vašeg progona iz Bileće samo da ti kažem da ste vas 95 % slavili dan kad ste otišli iz one vaše bijede i seljakluka po Zaušlju, Prijevoru isl, mogu vas samo zamislit i te komedije kad ste se prilagođavali načinu života na zapadu:.. Pola vaših nazovi kuća ( šta pola, više... ) nije imalo ni kupatilo u kući a kamo li šta drugo kad sam ja došao u bileću 94, gore po selištu, kuli isl. I sad se vi sjećate kako vam je bilo,pa da se vraćate ,aha, teško se na bolje naviknut, ali džaba peksijan uvjek ostaje peksijan.
Pa  mister no u pravu si netreba se sa njim uopšte raspravljat, čovijek jednostavno aut.
Kad bih imao iole ozbiljnog sagovornika postavio bih mu vrlo rado nekoliko pitanja ali ovako.....
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am