Autor Tema: Poziv  (Pročitano 19189 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #15 poslato: 07.10.2008. 10:40:46 »
kako ne vidis ekonomsku opravdanost. Evo kako ja to vidim
1.Opstina bi imala uredjen  jedan dio obala , da bi se ta obala uredjivala i odrzavala potrebni su ljudi , a ti ljudi moraju biti zaposleni. Znaci neka se zaposli 3 ljudi  za pocetak  je sasvim dovoljan znak ekonomske opravdanosti.
2. Opstina dobija  par usluznih objekata  , pa porez , pa taksa , pa prihodi i sl.... ekonomski opravdano
3. Opstina daje saglasnost zakupodavcu na koncesije pod odredjenim uslovima, ...... ekonomski opravdano
4. Opstina poslije uredjenja  moze pokrenuti niz kulturno -sportskih desavnja   sto je opet ekonomski opravdano , slazes li se . I niz drugih faktora.A kad se sve sabere i prevede na nas nardoski jezik to izgleda ovako . Dobijas  kupaliste , dobijas min 10 radnih mjesta , dobijas  mogucnost  priredjivanja raznih aktivnosti na isto , a ne daj nista .

PA recimo da se i slozim sa idejom ako je u pitanju koncesionar. Ali sta ce onda njemu nasa pomoc? Nek ulozi pare pa nek dobije zakup na 5 ili 10  godina da radi. Medjutim, mislim da je to prilicno veliki rizik. Pored niza ugosteteljskih objekata izmedju Bilece i Trebinja on bi bio jos jedan i morao bi da se ozbiljno nametne kao konkurencija i da nametne nesto "drugacije". S obzirom na velicinu tog posla i cijenu tesko bi bilo izvuci te pare za neki vremenski period i posle se povuci odatle i ostaviti sve to opstini. Vjerovatno bi morao da naplacuje ulaznice na plazu. Na kraju, glavna ciljna grupa bi mu opet bili Gradjani Bilece od kojih bi dobijao profit.
Ja nemam nista protiv toga da se neki dio obale na neki nacin sredi, ali mislim da ni ovo nije najsjajnije rijesenje. Za sam Grad Bilecu bolje bi bilo da to bude negdje blize.
Uopsteno govoreci, mislim da bi bilo mudrije da se podrzavaju mala preduzeca koja donose direktnu dobit sa strane, od izvoza ili prodaje na sirem trzistu. Ili firme koje iskoristavaju prirodne resurse.
Sta cemo direktno dobiti od jos jedne kafane?
Zidu što se tiče ekonomske isplativosti, ovamo ima para malo više nego što ti misliš. Recimo kada je prije par godina pravljen motel na Mosku 70% ljudi je mislilo da će to biti ugostiteljski promašaj vijeka, međutim ispostavilo se da je to zasad ugostiteljski pogodak vijeka. A što se tiče lokacije ti si izgleda zaboravio kako izgleda obala jezera na dijelu bliže grada. Ako si zaboravio da te podsjetim da je uglavnom toliko strma da koze pod ručnom pasu, osim kod popularne ''govnare''.
Međutim tu postoji jedan drugi problem a to su vlasnički odnosi nad zemljištem. Nisam siguran kolika je širina pojasa zemlje iznad pune kote jezera, u vlasništvu HET-a. Znam da je na pojedinim mjestima taj pojas jako širok, mada što se tiče Čepelice, tu je magistralni put jako blizu jezera punog nivoa, pa bi trebalo i da je taj pojas malo uži. Dalje opet sve ono što bi bilo ispod najviše tačke pripada HET-u i bez njihovog odobrenja nažalost mislim da ništa neće moći da se uradi. Dalje ne znam dali kod nas postoji na republičkom nivou neki organ koji ima nadležnost nad vodama, ako ima i on će imati presudniji značaj nego naša Opština. Konkretno mislim da će bar u fazi izgradnje (na žalost ili na sreću) malo toga zavisiti od opštine, ali treba se postarati da i to malo bude konačno urađeno.

Van mreže lakiboj

  • Urednik
  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 16
  • Ugled: +1/-4
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #16 poslato: 07.10.2008. 12:11:00 »
Zidu što se tiče ekonomske isplativosti, ovamo ima para malo više nego što ti misliš. Recimo kada je prije par godina pravljen motel na Mosku 70% ljudi je mislilo da će to biti ugostiteljski promašaj vijeka, međutim ispostavilo se da je to zasad ugostiteljski pogodak vijeka. A što se tiče lokacije ti si izgleda zaboravio kako izgleda obala jezera na dijelu bliže grada. Ako si zaboravio da te podsjetim da je uglavnom toliko strma da koze pod ručnom pasu, osim kod popularne ''govnare''.
Međutim tu postoji jedan drugi problem a to su vlasnički odnosi nad zemljištem. Nisam siguran kolika je širina pojasa zemlje iznad pune kote jezera, u vlasništvu HET-a. Znam da je na pojedinim mjestima taj pojas jako širok, mada što se tiče Čepelice, tu je magistralni put jako blizu jezera punog nivoa, pa bi trebalo i da je taj pojas malo uži. Dalje opet sve ono što bi bilo ispod najviše tačke pripada HET-u i bez njihovog odobrenja nažalost mislim da ništa neće moći da se uradi. Dalje ne znam dali kod nas postoji na republičkom nivou neki organ koji ima nadležnost nad vodama, ako ima i on će imati presudniji značaj nego naša Opština. Konkretno mislim da će bar u fazi izgradnje (na žalost ili na sreću) malo toga zavisiti od opštine, ali treba se postarati da i to malo bude konačno urađeno.


 SAF  Mudro zboris
 Ali evo kako stoje stvari . Vlasnicki odnosi i jesu pitanje na koje treba odg. Citavom duzinom jezera   , odnosno obalom i priobalnim dijelom gazduje HET * Zastistna zona., osim samo jednog malog dijela  oko izvora u Bileci kojim gazduje opstina. Ta sirina pojasa jeste siroka  negdje , ali negdje je uska , ali na punoj koti  od cepelice prema drakuljici  ostaje jedan zavidano sirok  pojas  gdje bi bila plaza. Sto se tice magistralnog puta  on opet ima svoju zastitnu zonu od po 1m sa strane  tako da ostaje mnogo  prostora za sirenje plaze. Sto se tice republickih organa postoji Min polj, vodoprivrede  i sumarstva koje bi samo izdalo vodoprivrednu saglasnot za navedeni projekat. Ipak po meni mnogo veci znacaj ima opstina i sam grad nego republicki organi ., jer onaj ta koja treba  da ulaze  u svoj grad i gradjenje  i normalno pruzi punu podrsku u smislu  da je  ne stavra probleme tamo gdje ih ne treba biti. U svakom slucaju , ideja , postoji , volja postoji , raspolozenje je na nivou , covjek zeli da gradi i pravi , pa na kraju karjeva zasto ne. .....

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #17 poslato: 07.10.2008. 15:27:27 »

 jer onaj ta koja treba  da ulaze  u svoj grad i gradjenje  i normalno pruzi punu podrsku u smislu  da je  ne stavra probleme tamo gdje ih ne treba biti.
Tačno, to i jeste to što opština treba obavezno da uradi u cijeloj ovoj priči. E sad ako postoji još neki način da opština pomogne u realizaciji projekta, ne vidim zato ne bi, osim ako nisu svi tamo neplivači.

Van mreže sremci

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 469
  • Ugled: +23/-10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #18 poslato: 09.10.2008. 00:57:21 »
Niko ne odgovori na koji nacin mozemo da pomognemo???
Bilo bi dobro da znamo i koje investitor,cisto onako...
Neprijateljima treba neprekidno oprastati,jer je upravo to ono sto ih najvise ljuti!

Van mreže sremci

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 469
  • Ugled: +23/-10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #19 poslato: 09.10.2008. 01:01:35 »
Nemojte me pogresno shvatiti,al malo me buni ovo da je ministarstvo dalo pare,pa i opstina obecala,a onda se pojavljuje neko ko hoce tu da pravi lokale...
Jael to rade grad i drzava ili privatno lice???
Neprijateljima treba neprekidno oprastati,jer je upravo to ono sto ih najvise ljuti!

Van mreže lakiboj

  • Urednik
  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 16
  • Ugled: +1/-4
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #20 poslato: 09.10.2008. 11:46:39 »
Investititor je jedna gradjevniska firma  i covjek koji zeli da ostane jos uvijek anoniman. A sto se tice ulaganja Sremac , Ministarstva  o kakvim sredstvima je rijec To mi je novitet. Da li si ti negdje vidio te pare  hahah , salim se . Od para Ministarstva i obecanja opstine do sada smo mogli na praviti grad na jezeru , a na jednu plazu . Pa zar nije?! Pomoc ce biti potrebne ako bog da veoma brzo , nadam se od kraja godine.

Van mreže sremci

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 469
  • Ugled: +23/-10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #21 poslato: 10.10.2008. 19:36:19 »
Ma mister no rece u temi ''predlog za kupaliste'' da su vec odvojene pare,tj. 5000km i toliko je jos obecano krajem godine od ministarstva,a navodno je i opstina obecala pomoc...pa mozda oni zato zatezu,jer je i glupo da oni ulazu bilo sta,jos da zaposljavaju ljude a neko drugi da od toga profitira...Ne znam zasto bi se neko bunio ako covjek sve sam hoce da uradi i uloze sam pare,a pritom drzavi placa porez...u svakom slucaju ja sam za radove ma kakvi oni bili.jer jako volim jezero i sve vezano za njega,pa bi bilo super da se dio njegove obale uredi!
Neprijateljima treba neprekidno oprastati,jer je upravo to ono sto ih najvise ljuti!

Van mreže kuksi

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 148
  • Ugled: +16/-4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #22 poslato: 14.10.2008. 10:40:31 »
Bilo sta da se napravi sa obalom bileckog jezera samo da nije ovakava kakva jeste moze biti pozitivno. A mi kao gradjani Bilece ne treba da se pitamo da li je to ekonomski isplativo, valjda onaj ko ulaze novce ima svoju ekonomsku racunicu i ne bi ulagao a da ne ocekuje i da zaradi.
Predlazem vrlom clanu Zidu da u dalekoj Kanadi pronadje investitora koji ce da investira u izgradnju nekog proizvodnog pogona i da na taj nacin da ogroman doprinos rjesavanju ekonomskih problema Bilece, a ne da se bavi ekonomskom analizom ideje o kojoj je rijec, jer to izlazi iz domene njegove struke.
U svakom slucaju podrzavam ovu ideju!
Zivot je kao pepeljara: dok je cist i lep, dotle je prazan i nema smisla !

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #23 poslato: 14.10.2008. 16:40:46 »
Bilo sta da se napravi sa obalom bileckog jezera samo da nije ovakava kakva jeste moze biti pozitivno. A mi kao gradjani Bilece ne treba da se pitamo da li je to ekonomski isplativo, valjda onaj ko ulaze novce ima svoju ekonomsku racunicu i ne bi ulagao a da ne ocekuje i da zaradi.
Predlazem vrlom clanu Zidu da u dalekoj Kanadi pronadje investitora koji ce da investira u izgradnju nekog proizvodnog pogona i da na taj nacin da ogroman doprinos rjesavanju ekonomskih problema Bilece, a ne da se bavi ekonomskom analizom ideje o kojoj je rijec, jer to izlazi iz domene njegove struke.
U svakom slucaju podrzavam ovu ideju!

PA moj Kuksi ko ce se pitat o isplativosti necega sto ide pod koncesiju nego onaj ko daje koncesiju. Nije to alajbegova slama. PA sve to ce se vratiti gradu posle x godina koristenja. I valjda je normalno da se povede o tome javna rasprava. Dje je projekat? dje su pare? Okle su pare? Ko je investitor? kakva mu je poslovna istorija? Kakvi su mu interesi i ciljevi?
Evo danas su izbori ovde za premijera, pa cim se sve stisa, ja nastavljam pregovore sa investitorom koji zeli da izgradi nuklearnu elektranu u Prijevoru. Pa eto ne znam sta Ti mislis o tome sa strucnog aspekta?

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #24 poslato: 14.10.2008. 18:47:55 »
Zid, oprosti, iako ja tebe cijenim, čini mi se po tvojim postovima u zadnje vrijeme da si malo poprimio onaj negativni gastarbajterski duh. Još jednom oprosti ali ja mislim da je lako iz Kanade palamudit, a malo si čini mi se i pozaboravio kakvo je stanje u Bileći. Nismo mi baš u prilici da ispitujemo porijeklo kapitala koji bi eventualni investitor uložio u Bileći. Uostalom kako smo već konstatovali, opština Bileća ionako nema potpunu jurisdikciju nad priobaljem Bilećkog jezera. Tako da je zbog nerazumjevanja između (bolje rečeno nezainteresovanosti) opštinskih vlasti i HET-a tebalo 35 godina da bi se izgradio prvi ribnjak na jezeru, tek kada su ljudi iskazali želju da ulože privatni kapital u izgradnju ribnjaka došlo je do pomaka na tom polju (budite maštoviti i zamislite kako).  Po meni je koncesija bolja varijanta, jer jednostavno opština nema para za tako veliko infrastrukturno ulaganje, a i ako bi došlo do neslaganja između opštine i HET-a bojim se da bi opet trebalo 35 godina da se to razriješi.
« Poslednja izmena: 14.10.2008. 18:59:33 S.A.F. »

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #25 poslato: 14.10.2008. 20:59:15 »
Zid, oprosti, iako ja tebe cijenim, čini mi se po tvojim postovima u zadnje vrijeme da si malo poprimio onaj negativni gastarbajterski duh. Još jednom oprosti ali ja mislim da je lako iz Kanade palamudit, a malo si čini mi se i pozaboravio kakvo je stanje u Bileći. Nismo mi baš u prilici da ispitujemo porijeklo kapitala koji bi eventualni investitor uložio u Bileći. Uostalom kako smo već konstatovali, opština Bileća ionako nema potpunu jurisdikciju nad priobaljem Bilećkog jezera. Tako da je zbog nerazumjevanja između (bolje rečeno nezainteresovanosti) opštinskih vlasti i HET-a tebalo 35 godina da bi se izgradio prvi ribnjak na jezeru, tek kada su ljudi iskazali želju da ulože privatni kapital u izgradnju ribnjaka došlo je do pomaka na tom polju (budite maštoviti i zamislite kako).  Po meni je koncesija bolja varijanta, jer jednostavno opština nema para za tako veliko infrastrukturno ulaganje, a i ako bi došlo do neslaganja između opštine i HET-a bojim se da bi opet trebalo 35 godina da se to razriješi.

Fergusone oprosti, ali ja ne znam sta mi svi radimo na ovom forumu nego "palamudimo". Sta si Ti casti Ti dosad uradio konstruktivno na ovom forumu?  Ispravi me ako grijesim, ali mislim da ovaj forum i sluzi za to da se na njemu povede rasprava o pitanjima vezanim za grad itd.  Uzgred, primjecujem kako vrlo malo ljudi razumije sta je zapravo Forum? Forum nije kafansko prepucavanje s imenima i prezimenima ucesnika. FORUM JE ANONIMAN. Nije vazno ko je odakle i dje zivi. Trebalo bi da okuplja ljude povezane zajednickim interesima za neke teme i da bude mjesto za raspravu izmedju njih.
JA se slazem s tobom i ostalim ucesnicima da bi bilo zgodno uredit dio jezerske obale. Takodje se slazem da nije lako naci pare za to. Ali se ne slazem principijelno da se to radi iza ledja javnosti i ne moram da sad aplaudiram u kolektivnom transu sto je eto neko odlucio da nam uredi dio jezera, da se imamo dje kupat. Ali bi bio red da se upoznaju gradjani Bilece sa tim projektom. Stoga sam ja hiperbolicno napravio paralelu sa nuklearnom elektranom. Hoce li u tom slucaju svi reci "nema veze samo nek se nesto radi" ???
Nikad nisam volio da solim pamet ikome ali posto me uvijek krasio kriticki intelektualizam, duzan sam da izrazim sumnju u ovaj projekat dok se ne dokaze suprotno.
Srdacan pozdrav

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #26 poslato: 15.10.2008. 11:22:46 »
To da svi palamudimo to je tačno. Drugo, i dalje mislim da je lakše palamudit iz kanade nego odavde, bar u ovom slučaju, jer jedno su forumi tipa bureka sa armijom članova, a ovo je ipak lokalni forum na kome se htjeli ne htjeli svi znamo. Osim toga niko nikome ne radi iza leđa, drugo nešto nisam primjetio kolektivni trans. Šta bi sad trebalo, pošto na toj lokaciji te eventualne plaže raste zanovet, da tražimo da se izmjesti plaža da ne bi uništavali endemsku vrstu zanoveti? Baš me briga, ja sam samo rekao da ako neko hoće da uloži svoje para da bi ga bilo glupo sprečavati, kad već na toj lokaciji trenutno postoji samo divlja deponija.
A što se tiče nuklearne elektrane, naravno ne bih imao ništa protiv, jer koliko sam primjetio ni stanovnici Krškog nemaju dvije glave ni tri ruke.

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #27 poslato: 15.10.2008. 13:53:15 »
shuplja nas je odrzala,i njoj hvala.ljudi samo se nemojte sekirati,opusteno,nista se ne mijenja preko noci.zato s.a.f-e,prijatelju moj,jebo nuklearke,drzimo se mi kamenjarki i bit ce ok.

Van mreže Gedeon

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 29
  • Ugled: +3/-2
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #28 poslato: 15.10.2008. 14:30:41 »
Ja ne shvatam sta znaci ova rasprava i koliko su gradani Bilece vazni u ovoj prici. Nejasno je pocetno "obavjestenje" i ko je famozni investitor. Pa i kad bi postojao investitor on ne bi imao skoro nikakvih obaveza prema Opstini Bileca. On pitanja investiranja i koncesija treba da rjesava sa HET-om. U tom smislu izjasnjavanje za i protiv je besmisleno. Medutim, ova polemika ima smisla jedino na nivou naucne fanastike  i mastanja u stilu "snovi mlade snase". Meni bi trebalo puno truda da zamislim kako na mjestu najvece ekoloske devastacije u Hercegovini nastaje nekakav "turisticki objekat".
 Zato bi bolje bilo govoriti o nekim realnim potrebama; Trebinje je, na primjer, dobilo otvoreni olimpijski bazen na racun potopljenih resursa, a poznato je da je taj bazen trebao biti izgraden u Bileci / zasto nije ne treba razmatrati, a ja bas nisam sklon da za sve bilecke gubitke optuzujem Trebinjce/. Zato bi suvislo bilo zahtijevati od Opstine da se u Bileci napravi bazen, i to zatvoreni, koji bismo mogli koristiti tokom citave godine. Takav bazen nije nikakvo podvizenije nekakvih investitora i bio bi nalogicnije rjesenje  za novac od famozne Naknade koji se jalovo gomila.
 I jos, zasto je lakse palamuditi iz Kanade? Ja tvoje postove S.A.F.-e citam sa velikim zanimanjem, ali u drugoj recenici prethodnog posta vidim logicki fijasko. Utjesi me, molim te, i demantuj se. Ja na ovom forumu ne znam niciji identitet, ali sam, ocekivano, dozivio provincijalno uznemirenje nekih clanova kad sam se prvi put pojavio. Da li to sto se na forumu, manje vise, svi znate mijenja procedure misljenja i izjasnjavanja, i kako  georafija utice na integritet kriticke svijesti?

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Poziv
« Odgovor #29 poslato: 15.10.2008. 15:19:43 »
Ja tvoje postove S.A.F.-e citam sa velikim zanimanjem, ali u drugoj recenici prethodnog posta vidim logicki fijasko. Utjesi me, molim te, i demantuj se.
E da u pravu si ono su trebale da budu dvije rečenice i naravno bez onoga veznika jer. Hvala na kritici, ali malo mi je glupo da sad izmjenim post jer su ga ljudi već čitali ovakvog kakav jest.
A ovo što reče za ekološku devastaciju, to je zaista tema sama za sebe. Nažalost na primjeru našeg jezera može da se izučava kako ne treba gazdovati prirodnim resursima.
« Poslednja izmena: 15.10.2008. 15:28:32 S.A.F. »