Autor Tema: Mito i korupcija  (Pročitano 11907 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smizla

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 180
  • Ugled: +20/-10
    • Pogledaj profil
Mito i korupcija
« poslato: 11.10.2008. 16:36:42 »
Mislim da je tema jasna i uvijek,na zalost,aktuelna.
Zeljela bih da podijelite s nama neko svoje iskustvo u vezi mita i korupcije.
Da li ste se nekada nasli u nekoj instituciji(mup,bolnica,banka,skola,fakultet,itd.)gdje niste mogli "normalnim"putem ostvariti svoja gradjanska prava i biti ljubazno usluzeni,a da pri tome ne pribjegnete davanju mita ili "hvatanjem"veza bez kojih nista ne biste uspjeli ostvarit?
Ne doozvoli da te provincija kvari

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #1 poslato: 11.10.2008. 17:27:56 »
Mislio sam da ovo napisem u temi "kako ste proveli dan" ali mi se nije dalo da kucam.
Sad ne mogu da odolim, pogotovo sto odgovara ovoj temi.

Pocetkom sedmice odem ja u bolnicu da mi doktor napise recepte za lijekove (za oca) i dok cekam fino u redu da podignem karton, dvije zene koje poznajem mi se fino javljaju, pitaju za moje kuci za zdravlje itd i ubacivaju se preko reda ispred mene :o.
Podignem ja taj karton i odem u red da cekam kod doktora. Iza mene dolazi jedan dedica i cim je dosao meni pita radi li doktor i razveze pricu.
Posle skoro 2 sata cekanja dosao red i na mene ali ne lezi vraze kaze meni dedica momak nemoj preko reda ja sam dosao pre tebe :-\ . Osmehnem mu se i podsjetim ga da je mene pitao radi li doktor kada je dosao.
Udjem ja kad i tamo se mora cekati kod sestre, za mnom udje i djedica i sestri krijuci od mene dade veliku cokoladu. I on je dosao samo po recepte i za tu priliku nosa cokolade  >:(  pa sta bi doneo da ide nedajBoze na operaciju???
Nekako mi je sve to bilo jadno, posle ce on i takvi da se zale kako se ne moze ni u bolnicu praznih ruku, a niko ih ne tjera da donose i navikavaju sestre i doktore na te "pokloncice".

E sad sestra uzevsi cokoladu sve uz "nije trebalo to deda Bozo" meni se obrati da deda prvo udje kod doktora.
Nece moci za cokoladicu preko mene ne ide...
Zavrsimo brzo kod doktora i opet kod sestre na ovjeravanje recepta, opet ova nece da uzme moje recepte nego uzima dedine.
Opet reagujem i ne dam.
Kazem sestri da sam ja na redu a ne on i da uzme meni prvo da popuni recepte. Ona nece nego kaze ostavite ovde recepte i izadjite. E ne moze, ne idem nikud nego popuni te recepte.
I tako propade dedi cokolada, ne znam koji mu je q..c trebalo i da je donosi. 

Hocu samo da kazem da je narod kriv (velikim djelom) sto doktori i sestre (cast izuzetcima a ima ih) nece da okrenu glavu za pacijentom ako se ne podmazu.

P.S. Predpostavljam da cu biti pogresno shvacen ali ne mari ni prvi ni zadnji put...

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #2 poslato: 12.10.2008. 11:50:30 »
E i neka si ustrajo u borbi protiv mita i korupcije, izražene u vidu jedne čokolade, za koju osnovano sumnjam da je bila marke galeb (nikako Milka ili Nestle). Mada će se nekome ovo učiniti smiješno, citiraću velikog Cicerona Omnium rerum principia parva sunt (svim stvarima mali su početci).

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #3 poslato: 15.10.2008. 19:03:33 »
Ovaj problem stvarno razara drustvo, ali ne samo kod nas nego je to slucaj i u svim zemljama bivese Jugoslavije, izuzev Slovenije koja je donekle suzbila mito i korupciju, ali i to malo sto su oni uradili pod pritiskom EU, je gotovo zanemarljivo.

Ovo stvarno postaje ne rjesiv problem, toliko samo rasprava narodne skupstine i donosenja raznoraznih zakona i osnivanja raznoraznih odjeljenja za borbu protiv mita i korupcije, nisu dali ama bas nikakve rezultate.

Mozda bi se mali pomak napravio kada bi NS skinula mito sa spiska krivicnih djela, bar na nekoliko godina, a zasto ovo govorim?.

Javna je tajna da je u zadnjih dvije godine iz Bilece penzionisano 87% penzionera kao nervni bolesnici koji nisu u stanju da obavljaju bilo kakav posao, i da se za takvu uslugu moralo izdvojiti od 3 do 5 hiljada km.

Naravno novac ide doktoru koji izdaje nalaz i dusevno stanje pacijenta, takodje u tome poslu postoje i posrednici koji te kao preko neke stele dovode do toga doktora koji ce da ti izda valjane nalaze za komisiju, i uzgred i njima treba da platis za njihov trud.

Medjutim, jasno je da svi ne mogu biti dusevni bolesnici, pa tako da se jako cesto desava da ljudi daju novac i na kraju ga,  da se tako izrazim, popuse za penziju. Ili sta ce taj neki penzioner sledece godine kada dodje da produzi regisraciju automobila, a ovi iz supa mu kazu, e jebi ga, ti su atomska bomba na putu. Sta sa svim tim ispaljenim ljudima, kome da se zale i na koji nacin da se prekine taj lanac, kada je veca kazna za mito nego za korupciju?

Ovakvih primjera ima bezbroj, ali to u nekom drugom postu, kao i imena korumpiranih sluzbenika, sad mi se neda da prepravljam post.

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #4 poslato: 15.10.2008. 19:53:15 »

Mozda bi se mali pomak napravio kada bi NS skinula mito sa spiska krivicnih djela, bar na nekoliko godina, a zasto ovo govorim?.



Pa mozda si u pravu. Ali isto tako moze se tu uraditi dosta i prije izmjene zakona. U takvim krivicnim djelima mogu pomoci Agent-provokatori, tako sto ce ponuditi mito nekome i staviti mu lisice odmah. Posle dosta takvih slucajeva, uz pratecu medijsku pompu, pa makar stradali i najmanje krivi, mnogi bi se udarili po ruci i za cokoladu.

Ovaj 77-icin primjer je stvarno super ilustrativan koliko smo sami mi krivi za to.

Van mreže G F F

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 178
  • Ugled: +16/-6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #5 poslato: 16.10.2008. 18:03:53 »
Mito i korpcija su poslednjih godina najprisutniji tamo gdje bi najmanje trebalo da ih bude:sudstvo,zdrastvo i prosvjeta.Ali kazu da je to normalno za zemlje u tranziciji kao sto je nasa i da smo mi dobri kakvih ima.Mene najvise zabrinjava stanje u prosvjeti tj. u visokom skolstvu.U poslednjih par godina tu vlada opsti haos i sasvim opusteno mozes da kupis bilo koji ispit ili cak diplomu.Nije mi toliko strasno ako nekog osude na 5 umjesto na 7 god. zatvora ili ako nekoga prime na pregled preko reda.Ali mi je strasno kada pomislim da ce da nam popravljati zube,lijeciti nas,praviti nam zgrade,puteve i mostove ljudi koji uopste nisu strucni za to tj. koji su do svog zvanja dosli kupovinom diplome.

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #6 poslato: 17.10.2008. 14:45:17 »
u svim tranzitatornim sredinama to je normalna pojava.lako rijesiti problem-lako doci do novca.u sustini slazem se sa G.F.F-reom i njegovim postom,i mogu da razumijem da ljudi na ovaj nacin zavrsavaju strvari koje nisu bitne za njegovo zvanje i posao ali kad su u pitanju poslovi koji traze srtucnost i od kojih zavisi sudbina velikog broja ljudi tu nema mjesta za inprovizaciju i nestrucnost.kluc problema je u kontrlama rada.nazalost,i to je olako shvaceno pa su ljudi koji bi trebali da budu potpuno profesionalni i nepotkupljivi,najkorumpiraniji.
generlno,mislim da ljudi koji na bilo koji nacin dodju do svrcovane diplome ili do na vezu polozenog ispita,nisu uopste zreli i kvalitetni ljudi pa samim tim ne mogu biti ni dobri strucnjaci u svojim bransama.

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #7 poslato: 17.10.2008. 14:47:45 »
Ali mi je strasno kada pomislim da ce da nam popravljati zube,lijeciti nas,praviti nam zgrade,puteve i mostove ljudi koji uopste nisu strucni za to tj. koji su do svog zvanja dosli kupovinom diplome.

Ko hoće da bude stručnjak u svome poslu uprkos svemu će biti. Praksa je najbitnija!

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #8 poslato: 17.10.2008. 14:52:53 »
sigurno,ali sistem i drzava malo ulazu u strucnost, i zbog toga kozem da je kljuc u kontrolama rada.po meni malo se ulaze u usavrsavanje i dodatnu edukaciju koja je svugdje u svijetu osnov za napredak.mozda grijesim?

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #9 poslato: 17.10.2008. 15:01:47 »
u zadnjih 10-god recite mi ijednog covjeka kojem je omoguceno da ode negdje na post diplomske studije, na usavrsavanje u inostanstvu,na specijalizaciju iz bilo koje oblasti.bez toga nema kvaliteta.

Van mreže sremci

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 469
  • Ugled: +23/-10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #10 poslato: 17.10.2008. 15:57:32 »
Ali mi je strasno kada pomislim da ce da nam popravljati zube,lijeciti nas,praviti nam zgrade,puteve i mostove ljudi koji uopste nisu strucni za to tj. koji su do svog zvanja dosli kupovinom diplome.

Ko hoće da bude stručnjak u svome poslu uprkos svemu će biti. Praksa je najbitnija!
Nemoj samo da bude kao u filmu ''CUDO NEVIDJENO'' kad je Bogdanu Diklicu falio samo jedan istip pa potopi selo...
Nije problem za ljude koji hoce da se usavrse,vec je problem u ljudima kojima puca kita za studije i za sve...tata  ih poslo pa polako,zavrsice se ili kupit kupit koji ispit,bitna je diploma,a Bilecke probleme,ili nedaj boze svjetsku ekonomsku krizu nek neko drugi resava,bitno je da se sa diplomom prima platica svakog prvog...,a takvih je nazalost i iz Bilece mnogo i po jadu skoro pa ujek oni prvi dobiju posao i bitnije funkcije,dok veseljaci i mucenici skacu po birou po dvadeset godina!
Jadan je taj koga budu operisali i lijecili ti strucnjaci!
Jadna je nasa poljoprivreda kad je budu razvijali ti strucnjaci!
Jadna je nasa industrija sa tim strucnjacima!
Jadno je nase bankarstvo sa tim strucnjacima!
Jadne je nasa INFRASTUKTURA SA TIM STRUCNJACIMA!

Zamisli ti kad takao nestrucan i nezainteresovan covjek radi jedan odgovoran posao i odlucuje o sudbinama hiljada ljudi,a takvi su nas i ojadu zabavili,a izgled nece nikad ni prestat?!?
Neprijateljima treba neprekidno oprastati,jer je upravo to ono sto ih najvise ljuti!

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #11 poslato: 17.10.2008. 16:41:15 »
da,i kad im tata umre,nek odmah legnu pored njega,posto im je tata sve u zivotu obezbjedio a oni nista ne znaju da rade.

Van mreže kuksi

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 148
  • Ugled: +16/-4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #12 poslato: 08.11.2008. 22:14:20 »
Кажу да је код нас у СШЦ-у била наква професорица што је примала мито у виду најквалитетнијих пршута, мјешина сира и кајмака, меда и сличних прехрамбених производа. Мени није предавала па ме "ти јади нису били", али тако други кажу, они који су гледајући пршут у сушници видјели "двојку ко кућу".
Zivot je kao pepeljara: dok je cist i lep, dotle je prazan i nema smisla !

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #13 poslato: 08.11.2008. 22:37:20 »
kuksi, jel primala i jaja ? ...ako jest onda znam ko je

Van mreže Hercegovac77

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1412
  • Ugled: +45/-18
    • Pogledaj profil
Odg: Mito i korupcija
« Odgovor #14 poslato: 09.11.2008. 00:28:36 »