Autor Tema: Globalizacija  (Pročitano 18354 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Globalizacija
« poslato: 02.11.2008. 23:40:13 »
Da bismo razumjeli motivacionu strukturu i pogled na svijet donosilaca odluka u Vasingtonu,nije na odmet da pomenemo neke od njihovih izjava.Unutar spoljnopolitickog aparata SAD tokom mandata Klintona jedna od najuticajnijih licnosti je zamjenik drzavnog sekretara za inostrane poslove Stoub Tolbot.On je bio desna ruka Olbrajtove,covjek koji je godinama pruzao idejnu podrsku americkoj diplomatiji.On je jos 1992 . izjavio:Optimista sam,vjerujem da ce jedinstvo odnijeti prevagu:u iducem vijeku nacije kakve su danas bice prevazidjene.Sve drzave svijeta priznace jednu,globalnu vlast.Termin gradjanin sveta,iskovan u 20 veku,dobice svoje puno znacenje u 21...Sve nacije su u osnovi puki drustveni aranzmani,plod prilagodjavanja promjenjivim okolnostima.Ma koliko na momente djelovale trajno,cak i sveto,one su u stvari vjestacke i privremene.Zatim je na kraju svog mandata jos dodatno ucvrstio svoje stavove,pa je 1999 za Njujork Tajms izjavio da SAD nece vise postojati u sadasnjem obliku u 21 vijeku jer sam koncept nacije,u Americi i svijetu bice prevazidjen.Ovakav pogled na svijet nije samo ogranicen na lijevo liberalnu struju koja podrzava Demokrate.On je preovladao i i u redovima neo-konzervativne desnice koja sada dominira u Republikanskoj stranci.Oni su definisali doktrinu globalne hegemonije.Dominacija nad citavom planetom otvoreno je imenovana kao podloga za americku spoljnu politiku u sledecem vijeku.Oni pritom odbacuju ma kakav koncept nacionalnog interesa kao osnovu na kome bi trebalo da pociva novi imperijalni poredak.Naprotiv!Vrednosna osnova na kome ovi neoimperijalisti pravdaju svoj san o globalnoj dominaciji izricito je ideoloska:ciljevi su liberalni medjunarodni poredak,"sirenje demokratije" i stvaranje ekonomskog  sistema kapitalizma globalnog slobodnog trzista bez barijera.

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #1 poslato: 03.11.2008. 22:54:17 »
Na rusevinama stare Evrope,posle samounistavajuce tragedije 1914,godine,ponikle su dvije veoma slicne,bezocno materijalisticke,antitradicionalisticke ideologije:boljsevizam i nacizam.Njihov slom ostavio je na popristu kao pobjednika treceg brata blizanca crveno-crnog tandema,lukavijeg i manje krvlju poprskanog od komunizma i fasizma,sposobnijeg i uspjesnijeg od njih.On je zavladao Zapadom ne revolucijom vec tihom evolucijom.Celicnu pesnicu je umotao uplisanu rukavicu a Agitprop je zamijenio masovnim medijima.Taj treci izdanak Zapada na izmaku moralne i ekonomske snage vlada danas iz Vasingtona.To je tzv. liberalna demokratija.Kod nas pogresno nazvana gradjanska opcija(cime se diskredituje jedna casna i jasna rijec-GRADJANIN)Spoljnim likom novi sistem liberalne demokratije samo podsjeca na stare,autenticno gradjanske uzore,ali je slicnost ogranicena sam ona puku formu,kao sto vampir lici na zivog covjeka.Samo sto je ta forma ispunjena bitno novom sadrzinom.

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #2 poslato: 04.11.2008. 00:23:04 »
Ozbiljni ljudi su rekli da je Gebels imao televiziju Hitler bi iz drugog svjetskog rata izašao kao pobjednik. U današnje vrijeme je moć masovnih medija tolika da se samo može konstatovati da je veseli Orvel bio potpuno u pravu samo što je pogriješio za 20 godina.

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #3 poslato: 04.11.2008. 10:14:15 »
Ozbiljni ljudi su rekli da je Gebels imao televiziju Hitler bi iz drugog svjetskog rata izašao kao pobjednik. U današnje vrijeme je moć masovnih medija tolika da se samo može konstatovati da je veseli Orvel bio potpuno u pravu samo što je pogriješio za 20 godina.
Naravno S.A.F,zasto bi kontrolisali svaku rijec i imali "uvo"(tipa Ilija Cvorovic) u svakoj kuci,kada je tu  savrsen aparat oblikovanja drustvene svijesti.TV!

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #4 poslato: 04.11.2008. 20:59:42 »
DA bi pricali o globalizaciji najprije treba definisati pojam. JA ne mogu sada da trazim, mozda bi bilo dobro pogledati na wikipediji ili negdje.
Globalizacija zaista ima dobre i lose strane. Medjutim ja nisam sklon da vjerujem da je neko "izmislio" globalizaciju kao vid spoljne politike i teznju za svjetskom dominacijom. Mozda odredjene spoljne politike vide sansu u njoj da dominiraju. Po mom misljenju Globalizacija je jednostavno proces koji se desava u svijetu. To je neminovno. Svijet se globalizuje! Globalizuje se i Amerika, mozda i vise nego bilo koja druga drzava. JA mislim da od globalizacije mogu imati vise prednosti mali narodi nego veliki tako sto se ukljucuju u igru. E sad naravno, tu postoji opasnost da se izgubi identitet, Ali onda ce ga izgubiti svi. Prosjecan gradjanin Amerike ga je vec dobro izgubio.
Ovo je vrlo siroka i kompleksna tema i nemoguce je posmatrati iz jednog ugla.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #5 poslato: 04.11.2008. 22:09:11 »
O globalzaciji bi se satima moglo raspravljati kako o dobrim tako o lošim stranama, aspektima etc..
Medjutim sjetih se jednog mišljenja Dr Neleta Karajlića koji kaže:
"Globalizacija je kad odemo na more pa kad izadjemo iz vode i svi se obrišemo peškirom iste marke,
svi na plaži pijemo isti sok (koka kolu) , svi slušamo isti radio, mažemo se istom markom kreme,odemo kući u papučama iste marke,....
kući svi gledamo iste tv stanice,.... ( nije doslovan citat ali je kontekst isti)
 Ima ovdje dosta za razmišljanje.
If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #6 poslato: 04.11.2008. 23:12:25 »
Naravno ne mozemo posmatrati stvari iz jednog ugla,to bi bila ogranicenost i nekako bi opet dosli do krajnje podjele na "truli" zapad i siromasni i posteni ostatak svijeta.Naravno da ima dobrih i losih strana.Moj pogled bi bio nekako vise okrenut duhu i stvarnim namjerama "oceva" globalizacije.A u ostalom i Hitlera su svi hvalili kao vrlog domacina sve dok... I malo naivno djeluje teorija samodesavanja.

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #7 poslato: 05.11.2008. 02:08:32 »
Nikako ne bih rekao da se globalizacija dešava sama od sebe, ali isto tako smatram da je budala onaj koji kaže da je globalizacija a priori loš proces. Samo je jednoumlje a priori loše, znači za mene je budalaština na primjer deklarisati sebe kao liberalnog demokratu a usput tvrditi da treba pozatvarati sve one koji ne misle tako i vice versa.

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #8 poslato: 07.11.2008. 22:02:15 »
Mislim da sam dobro objasnio svoju definiciju globalizacije.Los je gubitak identiteta jer je nacionalni identitet prva brana prema licnom identitetu,a ako nema licnog identiteta onda nema covjeka ili bar onoga sto ga cini covjekom.Uzmimo Tarzana za primjer;odrastao bez ljudi medju majmunima,znaci identifikovao se sa njima,pentrao se po granama,radio sto i oni i mislio da je njihove vrste.U to dodje Dzejn pa se sad mogao identifikovati sa njom,jer je imala njegove karakteristike.Sa gledista potrosackog drustva nije mu nista falilo,brstio je listine,mlatio banana u neogranicenim kolicinama...Samo nije bio covjek,ako ko smatra to za neku cast

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #9 poslato: 08.11.2008. 01:24:17 »
Uh, uh, uh kakva greška ortodox?!!!!!!! Sad si pobio sam sebe i to višestruko.
Prvo globalizacija je proces prenošenja lokalnih problema na globalni nivo. Npr. globalizacija je kad vidite na ulicama Džakarte klinca u majici irske reprezentacije. Što znači da je lokalna irska zajednica u Velikoj Britaniji uspjela da prenese svoje probleme na globalni nivo i da zainteresuje široki sloj ljudi za svoj slučaj. Drugo ta komparacija sa tarzanom pobija sve tvoje postove u temi ljubav je.

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #10 poslato: 09.11.2008. 00:36:05 »
A moj S.A.F. klinca ne interesuje irska,nego kompaniju koja  prodava dresove interesuje Dzakarta kao trziste.A Tarzan bi bio Sarkazam,mozda malo neprilican za ljubav,a i nije tamo.

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #11 poslato: 09.11.2008. 15:21:12 »
Kako ga ne interesuje Irska? Zašto je kupio dres Irske, a ne recimo Luksemburga ili Srbije. Zato što ih iste te kompanije ne prodaju na tržištu recimo Džakarte. A zašto ih ne prodaju - zato što bi se slabo prodavali, a zašto bi se slabo prodavali? I zašto bi bilo loše ako bi se prodavali?

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #12 poslato: 09.11.2008. 16:08:46 »
 :D Gubis se u sopstvenim konstrukcijama i mislenim akrobacijama.Nidje veze...

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #13 poslato: 09.11.2008. 16:43:04 »
Zašto se gubim? Jasno sam pitao i nadao se od tebe kao stručnjaka za globalizaciju nekom smislenom odgovoru.
Zašto je jedna multinacionalna korporacija odlučila da na udaljenom i relativno neistraženom tržištu ponudi dresove Irske i Celtica, a ne Srbije i Zvezde/Partizana?
Zašto bi bilo loše da se prodaju i naši dresovi tamo?
Dalje zašto bi bilo dobro da se kod nas ne mogu kupiti dresovi inostranih klubova i reprezentacija?
Kad već hoćeš da toliko banalizujem eto.
« Poslednja izmena: 09.11.2008. 16:45:18 S.A.F. »

Van mreže ortodox

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 126
  • Ugled: +2/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Globalizacija
« Odgovor #14 poslato: 11.11.2008. 17:04:10 »
Primjer ti nije bas ilustrativan;tj. Irska.Mislim i da se ne prodavaju bas tako dobro.Prodava se ono sto se trazi,a trazi ono sto vrijedi;zakon ponude i potraznje.Na trzistu dresova traze se najbolji u slucaju fudbala to je br. 1 Brazil,pa ostali.Real je npr. imao prosle godine u Kini toliko prodatih  dresova da mu je to bio jedan od najvecih izvora prihoda.Sta ce kinezu Zvijezdin dres?Multinacionalne kompanije u stvari upravljaju svojim vladama tako da je njima u interesu da prije svega stite svoju dobit.Laz je slobodno formiranje trzista,jer zapad putem MMF_a trazi(ucjenjuje)od zemalja njihovih duznika prije svega liberalizaciju i skidanje barijera za uvoz njihovih proizvoda,dok je izvoz na zapad na sve nacine ogranicen.