Anketa

Da li vjerujete u Boga? Vjerovali ili ne....

Ne ateista sam
3 (6.3%)
Pomalo
3 (6.3%)
Samo na meni znan nacin
4 (8.3%)
Da ali nisam fanatik
16 (33.3%)
Da Da Da dadadadada
22 (45.8%)

Ukupno glasova: 48

Autor Tema: Da li vjerujete u Boga?  (Pročitano 39498 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Veliki_strumpf

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 206
  • Ugled: +20/-51
    • Pogledaj profil
Odg: Da li vjerujete u Boga?
« Odgovor #90 poslato: 18.12.2008. 18:07:01 »
 A zaboravio si ne prevari... ;D ;D ;D ;D

Van mreže fan

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 235
  • Ugled: +13/-8
    • Pogledaj profil
Odg: Da li vjerujete u Boga?
« Odgovor #91 poslato: 18.12.2008. 18:31:18 »
Vjerovati u Boga u filozofskom smislu je jako dobra stvar za svakog pojedinca. Treba prihvatati i poštovati osnovna načela i moralne kodekse hrišćanstva (ne ubij, ne ukradi, ne laži....), jer je na tim osnovama nastalo ovo što danas nazivamo zapadnom civilizacijom. Međutim negirati naučna dostignuća je po meni idiotizam, ako ne vjerujete u nauku što sjedite za računarom i pišete na forumu?! Zašto pišete SMS poruke?! Na brdo braćo pa opletite dimne signale, ako ništa jeftinije je ;)

Mislim da se nauka i religija ne iskljucuju medjusobno, barem ne u tolikoj mjeri da vjerovati u Boga znaci negirati Teslina ili necija druga dostignuca... Ko zeli da vjeruje shvatice kako da vjeruje i u jedno i u drugo a da ne bude kontradiktoran...

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li vjerujete u Boga?
« Odgovor #92 poslato: 26.12.2008. 11:20:33 »
Mozda je najprigodnije da ovdje kazem nesto o crkvenoj arhitekturi,posto je ona neodvojiva od vjere i ona je izraz(kao i crkvena umjetnost uopste)opsteg dozivljaja sabornog zivota crkve i ne prestavlja nacelno umjetnicko dostignuce pojedinca,niti izum umjetnicke genijalnosti.Hram prestavlja culima dostupnu teologiju usvojenu u vjekovnom iskustvu crkve i pretocene u gradjevinu, cija je osnovna namjena liturgijska,tj. molitvena.Zato je mozda tesko shvatiti funkciju jednog vizantijskog hrama jer se bogoslovlje svelo na uzi krug akademskih teologa, a narod ,a samim tim i arhitekte i ostali umjetnici se zadovoljavaju plitkom moralnoscu.Vizantijski hram je bio uklopljen u organsku cjelinu grada dok danas ne postoji grad vec samo napredno stanovanje u vidu bezlicne mase betona.Tako da hramovi koje danas gradimo su u najboljem slucaju samo blijeda imitacija proslosti ili bezlicne gradjevine isprojektovane po samovolji svakog arhitekte,tako da se ne moze razabrati da lije po srijedi dvorana,garaza ili galerija.Znaci ne bih se slozio sa Zidom da smo ocuvali srednjevjekovno predanje, kamo srece da jesmo,samo cini mi se da on predlaze dalju modernizaciju crkvene arhitekture.

Tacno tako Ortodox. Mi danas u 21 vijeku, u savremenim uslovima zivota u tim pejsazima bezlicne mase betona gradimo sakralne objekte u srednjovjekovnim stilovima. To je nonsens. PA crkvena arhitektura se uvijek prilagodjavala i mjenjala sa vremenom od ranovizantijskog stila pa sve do baroka i nadalje. I ne vidim razlog zasto ne bi i danas. Mi danas kad pogledamo Gracanicu, recimo ili Zicu, mi znamo iz kog je to perioda otprilike, A kada za 200 godina budemo pogledali onu novu trebinjsku "Gracanicu" ili ako hoces, sam Hram Sv. Save mi cemo pomisliti da je to 13.vijek.
Svi danasnji Crkveni projekti moraju na kraju da prodju arbitrazu nekog organa Sinoda SPC koji svaki iole "moderniji" pokusaj a priori odbacuje. Tako da mi danas imamo te savremene (tj. plagirane) Gracanice, Zice, Ravanice itd.
Pa ja vise cijenim Bilecku Sabornu Crkvu nego sve te silne Moravsko-Vizantijske "pecurke" Izrasle u zadnjih 30 godina, zato sto je ona obiljezje vremena u kome je nastala, skromno i nepretenciozno.