Autor Tema: Značenje riječi ŠOTA  (Pročitano 20476 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Značenje riječi ŠOTA
« poslato: 12.11.2007. 18:05:58 »
Čim spomenemo riječ „šota” odmah pomislimo na igru koja se, nažalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Porijeklo imena šota dolazi od imena Šota Galica, ženi srbomrsca „kačaka” (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889.-1924.), koji je svojevremeno harao po Kosmetu i Metohiji.
Šota Galica je nakon muževljeve smrti zulumćarila i predvodila odmetnike.
U srpskom narodu sačuvano je sjećanje na užasan događaj kada je Šota uhvatila šestoro srpske djece, čobančadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, naložila vatru i sve ih bacila u oganj.
Dok su djeca gorjela Šota je sa „kačanicima” igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: „Šote, mori šote /šote mašala/ davno želim šote, mori, šote, da te igram ja!
Na mjestu stradanja nevine dječice podignuta je spomen-ploča koja je stajala do kraja II svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sačuvali „bratsvo i jedinstvo”.
..........................................................................................
Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol Šiptarima na forumima... Planina Mokra se nalazi na sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Šotu Galicu (često i Šota Galjinica) pravo ime je Qerime Halil Galien.
Tekst o tome je napisao i sveštenik iz RS. Nalazi se u listu „Svetosavsko zvonce”, objavljen početkom 2007. „Šota” nije nastala tako davno, da je se ljudi ne bi sjećali odnosno znali kako je nastala.

Van mreže sandro

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 153
  • Ugled: +15/-24
  • Pol: Muškarac
  • 100% Srbin
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #1 poslato: 18.11.2007. 20:34:40 »
Čim spomenemo riječ „šota” odmah pomislimo na igru koja se, nažalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Porijeklo imena šota dolazi od imena Šota Galica, ženi srbomrsca „kačaka” (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889.-1924.), koji je svojevremeno harao po Kosmetu i Metohiji.
Šota Galica je nakon muževljeve smrti zulumćarila i predvodila odmetnike.
U srpskom narodu sačuvano je sjećanje na užasan događaj kada je Šota uhvatila šestoro srpske djece, čobančadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, naložila vatru i sve ih bacila u oganj.
Dok su djeca gorjela Šota je sa „kačanicima” igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: „Šote, mori šote /šote mašala/ davno želim šote, mori, šote, da te igram ja!
Na mjestu stradanja nevine dječice podignuta je spomen-ploča koja je stajala do kraja II svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sačuvali „bratsvo i jedinstvo”.
..........................................................................................
Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol Šiptarima na forumima... Planina Mokra se nalazi na sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Šotu Galicu (često i Šota Galjinica) pravo ime je Qerime Halil Galien.
Tekst o tome je napisao i sveštenik iz RS. Nalazi se u listu „Svetosavsko zvonce”, objavljen početkom 2007. „Šota” nije nastala tako davno, da je se ljudi ne bi sjećali odnosno znali kako je nastala.
Čuo sam za to. Tu pjesmu treba podhitno izbaciti iz srske tradicije!
$

Van mreže Sugarlips

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 269
  • Ugled: +18/-8
  • Pol: Žena
  • keep smiley
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #2 poslato: 22.11.2007. 23:41:26 »
ja se slazem znala sam za to i strasno je da se mi veselimo na svadbama uz tu melodiju....
a nas je narod stradao  i oni su to slavili i igrali uz to....
to treba svi da znaju pa nek se zapitaju....
volim dakle postojim

Van mreže Cvrčak

  • Super član
  • *
  • Poruke: 776
  • Ugled: +15/-20
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #3 poslato: 27.11.2007. 20:51:58 »
--------------------------------------------------------------------------------
ja se slazem znala sam za to i strasno je da se mi veselimo na svadbama uz tu melodiju....

Potpuno se slazem!!!

Van mreže Mare

  • Globalni moderator
  • Mega star
  • *
  • Poruke: 2856
  • Ugled: +60/-52
  • Pol: Žena
  • ...pamti me k'o prijatelja-cuvaj me u dusi...
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #4 poslato: 29.11.2007. 23:06:54 »
Ja nisam nikad prije cula za ovo...Strasno stvarno!
Zasto se sve to desava,
da l' covek ista resava?!
Il' smo samo tu
zbog ravnoteze medju zvezdama?! ...

Van mreže Sugarlips

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 269
  • Ugled: +18/-8
  • Pol: Žena
  • keep smiley
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #5 poslato: 30.11.2007. 12:58:17 »
Ja nisam nikad prije cula za ovo...Strasno stvarno!

to i jest problem sto mnogi ne  znaju sta je "sota".....
samo nas ludi narod to josh narucuje na svadbama i veseli uz tu pjesmu...
kad ce neko od "njih" igrati na neku nasu melodiju..NIKAD!
jer uce svoju djecu od malih nogu svojoj istoriji..itd...
volim dakle postojim

Van mreže baba

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 18
  • Ugled: +5/-2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #6 poslato: 04.12.2007. 15:46:30 »
Meni zvuci ko ime jeftine kurve....

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #7 poslato: 19.12.2007. 23:03:00 »
Citat

Čuo sam za to. Tu pjesmu treba podhitno izbaciti iz srske tradicije!

pa ona nikada i nije bila dio srpske tradicije, a sto se tice ove pjesme i igre,ona je od prosle godine,poslije feljtona u vecernjim nivostima,zabranjena na saboru trubaca u GUCI.
« Poslednja izmena: 21.12.2007. 17:10:19 Nikolaj »

Van mreže milidragovic

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 231
  • Ugled: +5/-6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #8 poslato: 30.03.2008. 00:59:05 »
U pamet se braćo!!! I ne "širite veš" kada se uhvatite u  kolo nego ruke dole! >:(

Van mreže prle85

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 1
  • Ugled: +0/-0
  • Bileća
    • Pogledaj profil
Odg: Značenje riječi ŠOTA
« Odgovor #9 poslato: 28.08.2011. 19:57:43 »
Крајем 1990-их, у Србији је група људи почела да шири нетачну информацију како је по Ћерими-Шоти Галици настала чувена песма „Шоте мори шоте“, називајући је „балканском народном“, чак наводећи измишљено „предање“ како ова песма је настала док је Галица бацала у огањ шесторо српске деце[4], због чега је њено извођење забрањено на Драгачевском сабору трубача у Гучи 2007. године
Међутим, упркос сличности у имену, песма „Шота“ нити има везе са Галицом, нити је песма „балканска“ или „народна“, већ је реч о новокомпонованој хит-песми из 1970-их, чији су аутори београдски двојац Драган Александрић и Радмила Тодоровић, а сама песма је настала према мотивима свадбарских игара са југа Србије.