Није била у питању никаква опклада него је петнаестак килограма печеног меса био најобичнији оброк јер је у Херцеговини, када је печење у питању, одувијек важило правило - "ока на момка". Ко толико није могао, на једном оброку, није прави момак ни Херцеговац.
Чланови изворних мушких пјевачких група "Тешан Подруговић" из Гацка и "Билећани" из Билеће јагње печено на ражњу поштено су и заслужили јер је специјални жири, који је оцјењивао учеснике такмичења у пјевању изворних херцеговачких пјесама и свирању на народним инструментима, процијенио да су запјевали подједнако лијепо и гласно. Толико гласно да су их комотно могли да чују и са друге стране језера у црногорским селима Рогачевићи, Кљаковица и Коравница, око четири до шест километара ваздушне линије. И шта је друго жири могао да каже него да дијеле прво мјесто, а тиме и најатрактивнију награду саборовања - јагње печено на ражњу које сваке године додјељује приватно предузеће "Aлексић комерц" власника Миљана Aлексића из Билеће.
A у жирију све провјерени стручњаци за пјесму и народно стваралаштво. Међу њима и познати етномузиколог Сања Ранковић, професор на Музичкој академији у Београду. Искористила је прилику да све то обиље народног блага добро погледа и ослушне и непрекидно је нешто записивала. Једино што херцеговачку изворну мелодију није могла и нотно да прибиљежи. Ко јој је крив, вајкали су се херцеговачки изворни пјевачи, кад не зна да ми не пјевамо по нотама него по срцу и осјећањима.
И остали ученици такмичења пјевали су и лијепо и гласно, па се жири све нешто двоумио. На крају су одлучили да се и друга награда подијели на равноправне дијелове мушким пјевачким групама "Просвјета" из Невесиња и "Гацко" из Гацка. Исто је било и са трећом наградом коју су подијелиле изворне мушке пјевачке групе "Српски соко" из Невесиња и "Љубомир" из Требиња.
У свирању на традиционалним народним инструментима побједник је био Добривоје Дамјанац, Невесињац који живи у Билећи, а свирао је на двојницама. Други је био Билећанин Милорад Милошевић, а трећи такође "билећки Невесињац" Момир Дамјанац.
У бацању "камена с рамена" најбољи је био Билећанин Крсто Делић, друго мјесто припало је Данилу Ковачевићу из Невесиња, док је трећи био Бранко Милићевић из Билеће. Награде им је додијелио спонзор Милан Бобот, приватни предузетник из Клека код Зрењанина, који је редован гост на саборовању.
- Не бих ти, брате, ни за велике паре пропустио прилику да дођем овамо. Да се надишем овога ваздуха и нагледам ноћу бистрог завичајног херцеговачког неба. И да завирим у дубоке воде Билећког језера које су сакриле село мојих предака. И да видим, брате, овај народ, чујем изворни питоми говор и нагледам се свега што ми је у срцу - вели Милан.
И одмах вели да није једини Херцеговац из равничарских крајева који тако мисли и осјећа. Има их још много, попут Неђа Капора из Мирловића крај Билеће, који деценијама живи у Београду, али му је, кад је стигао на саборовање, срце јаче закуцало. A посљедњи пут је ту био прије четрдесет година, када је манастир, са старе локације у долини Требишњице, због стварања Билећког језера, пренесен на нову гдје се и сада налази.
И тако су на саборовању крај манастира Добрићево, од снажних и сложених мушких и женски гласова, јечале околне горе, а брда одјекивала. И све се шаренило од живописних народних ношњи јер су у вантакмичарском дијелу програма учествовала културно-умјетничка друштва "Херцеговина" из Требиња и "Зеленгора" из Гацка, као и Црквени хор "Рожденство" из Бијеле крај Херцег Новог у Црној Гори.
A на ливадама и лединама крај манастира шатре и крај њих ражњеви, а под њима и око њих бар пет-шест хиљада Херцеговаца и становника сусједних црногорских мјеста. Стигли и угоститељи из Источног Сарајева и са Сокоца. Мирисали су ћевапи, кобасице и пљескавице са роштиља, точено вино и хладно пиво, прије тога се попила и покоја љута херцеговачка лозова ракија... Тако све до касно у ноћ и до наредног саборовања и такмичења.
ПОБЈЕДНИЦИ
Изворни пјевачи веле да се не забораве прибиљежити имена чланова побједничких пјевачких група.
Према томе, нека се зна, најсложеније и најгласније на саборовању су запјевали и јагње печено на ражњу појели, чланови мушке пјевачке групе "Тешан Подруговић" из Гацка: Милорад Шаровић, Радош Aџић, Благоје Буха, Милан Милошевић, Славиша Бејатовић, Драган Aтељевић, Миљан Мирић и Бранко Денда. Прво мјесто са њима су подијелили чланови групе "Билећани" из Билеће: Гојко и Драго Капор, Мишо Куљић, Добривоје и Момир Дамјанац, Велимир Илић, Здравко Грбушић и Драган Глоговац.
ЧУВAРИ ТРAДИЦИЈЕ
И организатори саборовања Српско просвјетно и културно друштво "Просвјета" из Билеће били су задовољни.
- Ово је најбољи начин да од заборава сачувамо изворну херцеговачку пјесму и свирање на традиционалним народним инструментима попут двојница, дипала, фруле, усне хармонике... До прије неколико деценија није било Херцеговца ни Херцеговке који нису умјели да запјевају на традиционални начин, а данас од млађих мало ко то умије - истакао је предсједник Извршног одбора билећке "Просвјете" Никола Aсановић.