Da malo pojasnim i razuvjerim

Koji su najčešći energetski izvori u proizvodnji cementa?
To su loživo ulje, plin ili ugljen. Najjeftiniji energetski izvor je ugljen , koji može biti i vrlo loše kvalitete. Može sadržavati mnogo sumpora i stvarati veće količine pepela. Takav ugljen, iskorišten u cementnoj industriji, najmanje šteti okolišu, jer se sumpor u procesu proizvodnje cementa najprije pretvara u sumpor(IV)-oksid, a zatim se spaja s kalcij oksidom u kalcij sulfat ( gips ), koji se i tako mora dodati u klinker, a i pepeo se ugraĎuje u klinker.
Potražnja za cementom, vezivom za izradu betona, povećala se u drugoj polovici 19. stoljeća. Tada se i u nas naglo razvila proizvodnja cementa, posebice u Dalmaciji zbog nalazišta lapora, koji je osnovna sirovina u toj proizvodnji, kao i mogućnosti prijevoza proizvoda u druge zemlje morem.
Kako se proizvodi cement?
Osnovni se sastojak cementa, portland cementni klinker, dobiva pečenjem sirovine, koja se uglavnom sastoji od vapnenca, lapora ili gline uz dodatke, koji mogu biti kvarcni pijesak, željezna ruda, boksit i drugo. Oksidi se iz sirovine tijekom proizvodnje pretvaraju u minerale (kalcijeve silikate, kalcijev aluminat i ferit), koji su nositelji svojstava cementa. Portland cement proizvodi se mljevenjem cementnog klinkera uz dodatak oko 5% gipsa koji služi za kontrolu brzine vezanja. U cement se vrlo često dodaje izmeĎu 10 i 30 % minerala, pepela iz termoelektrana na ugljen, zgure iz proizvodnje željeza, i drugog.
Iz ovoga se moze zakljuciti da dosta sirovina imamo u nasem okruzenju...