Anketa

Da li ste za gradnju Cementare?

Da
24 (54.5%)
Ne
10 (22.7%)
Nemam misljenje
10 (22.7%)

Ukupno glasova: 44

Autor Tema: Otvara se cementara ?  (Pročitano 50397 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #15 poslato: 17.01.2009. 21:51:41 »

Velika steta sto ce neko pokosit 10-15 metara manje drzavnog sjena,ili sto ce tudje krave malkice manje pasti travu sa drzavne zemlje...zagadice ona silna posijana polja i livade...
meni i tebi nema štete, al razumijem ljude koji tu žive, nasjeli su na priče i šta će, svako se bori za svoje. a voćnjaka i nije bilo :D

Van mreže road king

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 618
  • Ugled: +61/-27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #16 poslato: 17.01.2009. 22:43:16 »
Ma ljudi tu nesto ne stima cim su ih odbili Trebinjci. Onda da idemo nekom logikom... kako se njima isplati 75% sirovina dovoziti iz Italije,pa zasto je onda ne prave tamo...zasto??  pa zato sto nikad ne bi dobili dozvolu za gradnju cementare u imalo urbanoj sredini,bez nekih velikih..velikih...veza i novca.
I sad oni se nasli da pomognu nas i da uloze 18 miliona eura na manitu planu,zato sto nas vole..daj ne budite ludi.
Nemojte da mislite da sam protiv gradnje fabrika,otvaranja preduzeca...cak naprotiv..ja bih volio sutra da otvore tu cementaru ako oni stoje iza svojih rijeci
 da ce pomenuta fabrika biti potpuno *bezopasna* po okolinu.Ali ako to na kraju,mislim ako dozvole gradnju,to bude klasicna cementara nece valjati vjerujte mi.Pa sta bi onda bilo sa npr. MLJEKAROM koja isto ima zaposlenih 50 ljudi....nista...otkaz...PISI KUCI PO ODIJELO...sto bi rekli.
Znaci ,prije bilo kakve skupstinske odluke, trebali bi dovesti strucnjake sa strane da prouce taj projekat cementare i da vide na cemu su.

A sa druge strane sto Sremac rece...eno u GACKU terma kulja od kad sebe ,  a jos niko ne cu  da iko umrije od smoga u Gacku...n*o  svi zdravi k*o  drijen sto bi rekli i puni para.

Onda se i *mi*  sad nesto pocinjemo buniti za cementaru,kao u smislu zagadice nam zrak... a nisu nam smetale otpadne vode sa BILECANKE dugi niz godina
koje su se slijevale u Bilecko jezero iz koga vodu svi pijemo...ma dajte...sjetite se samo tada lisajeva dobijenih poslije kupanja u jezeru....a da ne pricam sada o ribnjacima i kakva se hrana i hemikalije davaju ribama i koja je to otrov...pa evo niko ne umrije od vode ;D

Ali izgleda *nama*  vazda nesto smeta,pa bilo ga dobro ili lose....svejedno. ;)

Van mreže BaNiX

  • Start moderator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1751
  • Ugled: +149/-112
  • Pol: Muškarac
  • Forum je naš
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #17 poslato: 17.01.2009. 23:00:59 »
Ma ljudi tu nesto ne stima cim su ih odbili Trebinjci. Onda da idemo nekom logikom... kako se njima isplati 75% sirovina dovoziti iz Italije,pa zasto je onda ne prave tamo...zasto??  pa zato sto nikad ne bi dobili dozvolu za gradnju cementare u imalo urbanoj sredini,bez nekih velikih..velikih...veza i novca.
I sad oni se nasli da pomognu nas i da uloze 18 miliona eura na manitu planu,zato sto nas vole..daj ne budite ludi.
Nemojte da mislite da sam protiv gradnje fabrika,otvaranja preduzeca...cak naprotiv..ja bih volio sutra da otvore tu cementaru ako oni stoje iza svojih rijeci
 da ce pomenuta fabrika biti potpuno *bezopasna* po okolinu.Ali ako to na kraju,mislim ako dozvole gradnju,to bude klasicna cementara nece valjati vjerujte mi.Pa sta bi onda bilo sa npr. MLJEKAROM koja isto ima zaposlenih 50 ljudi....nista...otkaz...PISI KUCI PO ODIJELO...sto bi rekli.
Znaci ,prije bilo kakve skupstinske odluke, trebali bi dovesti strucnjake sa strane da prouce taj projekat cementare i da vide na cemu su.

A sa druge strane sto Sremac rece...eno u GACKU terma kulja od kad sebe ,  a jos niko ne cu  da iko umrije od smoga u Gacku...n*o  svi zdravi k*o  drijen sto bi rekli i puni para.

Onda se i *mi*  sad nesto pocinjemo buniti za cementaru,kao u smislu zagadice nam zrak... a nisu nam smetale otpadne vode sa BILECANKE dugi niz godina
koje su se slijevale u Bilecko jezero iz koga vodu svi pijemo...ma dajte...sjetite se samo tada lisajeva dobijenih poslije kupanja u jezeru....a da ne pricam sada o ribnjacima i kakva se hrana i hemikalije davaju ribama i koja je to otrov...pa evo niko ne umrije od vode ;D

Ali izgleda *nama*  vazda nesto smeta,pa bilo ga dobro ili lose....svejedno. ;)
Trebinjci nisu marili za Cementaru njih jedino u ovome trenutku interesuje Aerodrom.
A za ostalo si potpuno upravu mislim na tvoj clanak o Gacku pa otpadne vode...itd.
Treba vjerovati da ce taj projekat raditi ozbiljni ljudi,i taj svoj plan su stavili pred sirokim auditorijumom,pa ne bi zar zezali toliku javnost!A neki govore kao treba Bekanu para da bi dao svom sinu tako nekako  ;D :D.

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #18 poslato: 17.01.2009. 23:17:15 »
Imaju oni ko zna koliko cementara u Italiji i tamo im "valjda" ne treba, ovdje u okolini može se primjetiti da nema nijedna osim u kaknju i splitu, pa možda baš zato.
e sad da li su trebinjci odbili i da li su ikako uključivani u sve to ne znam, al u svakom slučaju treba dovesti stručnjake i vidjeti šta i kako.

Van mreže gembler

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 183
  • Ugled: +18/-7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #19 poslato: 17.01.2009. 23:23:16 »
ma nije stvar ko je za a ko protiv cementare, valjda smo svi za nova radna mjesta, a ako lokacija na Planoj nije pogodna postoji na Bilećkoj teritoriji još lokacija koje su podesne za gradnju.....već što meni nikako nije jasno da Bileću može nešto dobro zadesiti, ono što sam vidio, čuo dosada je nedovoljno za nekakvu potpunu analizu njihove iskrene namjere po pitanju gradnje cementare, onaj ko puno obećava malo daje...pored svega kaže da će posla imati i domaći prevoznici,..jednostavno ne vjerujem da nije u pitanju neka grdna spletka, a njih je u prošlo vrijeme u RS bilo puno. Može biti ali mislim da je trebala doći čitava delegacija iz Italije a ne mlađani dečak da prave posao, niđe veze



I još ovo nije sds kriv za zaobilaznicu već nazovimo Bilećki privrednici iz ulice koja bi bila zanemarena ukoliko bi se napravila zaobilaznica, valjda je jasno šta bi oni izgubili u tom slučaju

Van mreže klokan

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 195
  • Ugled: +15/-16
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #20 poslato: 18.01.2009. 00:08:32 »
Kakvo bolan zagadjivanje???Pa ne moze nam biti gore!Gacani se truju trideset godina pa im nista ne hvali,osim sto dobro zive,zdravi su kao ni jedan grad u Hercegovini!
Cu nece bit trave pedeset metara u krugu fabrike...da dog da je nikad ne bilo,kosto je ni sad nema,niti ima kakve koristi od nje.
Velika steta sto ce neko pokosit 10-15 metara manje drzavnog sjena,ili sto ce tudje krave malkice manje pasti travu sa drzavne zemlj













Ma ja, boli vas k**ac sto ce nase krave imati tvrdu stolicu...
« Poslednja izmena: 18.01.2009. 01:22:16 .:VLADIX:. »
Put do pakla poplocan je dobrim namjerama.

Van mreže road king

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 618
  • Ugled: +61/-27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #21 poslato: 18.01.2009. 00:35:56 »
E sto se tice obilaznice ,tadasnji ljudi koji su bili na vlasti su ispali pravi idioti i seljacine dopustivsi da podrze peticiju nekolicine *gradjana* koji su bili protiv,
a svi dobro znamo ko je bio protiv i ko je pokrenuo peticiju. Znaci *meni* je dobro ovako a vas ko jebe...e pa neka se jebu oni sad svi.
Pa ljudi moji da se napravila ta obilaznica ,momentalno bi se i grad prosirivao,otvarale se nove prodavnice,ugostiteljski objekti,pumpe,praonice,veliki dio nezaposlenog naroda bi nasao kakav -takav posao i mnogo stosta.
Nekad davno je bila glavna ulica sadasnja gradska i tuda je jedini prolaz bio dok se nije izgradila cesta kod tkz. modne  , a izgradnjom nje pocele su se zgrade dole praviti,nove kuce itd.  sto bi ista situacija bila i sada da dopuste tu obilaznicu  koju se iskreno nadam da ce jednom dopustiti i poceti vise sa gradnjom... i da se nece obazirati na rijeci takozvanih nekolicine gazda  i  skupljenih  200 seljackih maloumnih potpisa.............. :P

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #22 poslato: 18.01.2009. 09:01:43 »
Meni ovaj projekat u startu djeluje malo neozbiljno. Kad bi neko od velikih kompanija iz te oblasti htio da otvara cementaru u Bileći, ja bih to podržao. Nek dimi, nek praši, nek zagađuje, makar bi velika većina pristojno živjela. Što se tiče ovog projekta, dosta toga djeluje nelogično, prvo kaže da će dovoze sirovinu koja sa 70-90% učestvuje u sastavu cementa i to najvjerovatnije iz Italije?!. Meni nije logično da će neko da u Italiji, gdje su mnogo stroži ekološki propisi, peče klinker a onda ga transportuje ovamo da bi kod nas završavao taj dio procesa koji ne zagađuje okolinu. Da je obratno pa ajde nekako. Onda kaže da će tu biti dosta posla za prevoznike iz okoline. Ozbiljna cementara bez svog voznog parka?! Pa onda ne treba im voda?! Pa neće valjda gore da prave poljski WC?! Pa onda ne mogu da se ne zapitam zašto su pokušali u Trebinju, Gacku i Bileći a ne u Ljubinju, Nevesinju i Berkovićima. Da nema to slučajno veze sa tim što samo ove prve tri opštine imaju sredstva za razvojne kredite, a 50 radnika puta 20000 je 1000000 KM ili slovima milion maraka malo li je rođaci. A što se tiče lokacije na Planoj to je prosto genijalno, imamo jednu jedinu firmu u opštini koja nešto proizvodi i dobro posluje i daj da joj se pose*emo u posao, jer valjda strano govno ljepše smrdi.
Na kraju bih samo još pomenuo onog nesretnog slovenca koji je natego pola grada pričom da će da kupi Kovnicu, nije to tako davno bilo.

Na kraju, dabogda da se ja varam i da to sve može ovako kako je ovaj ''menadžer projekta'' ispričao.

Van mreže darre

  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 74
  • Ugled: +16/-1
  • Pol: Muškarac
  • Rodjen da peca natjeran da radi...
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #23 poslato: 18.01.2009. 13:16:59 »
Meni ovaj projekat u startu djeluje malo neozbiljno. Kad bi neko od velikih kompanija iz te oblasti htio da otvara cementaru u Bileći, ja bih to podržao. Nek dimi, nek praši, nek zagađuje, makar bi velika većina pristojno živjela. Što se tiče ovog projekta, dosta toga djeluje nelogično, prvo kaže da će dovoze sirovinu koja sa 70-90% učestvuje u sastavu cementa i to najvjerovatnije iz Italije?!. Meni nije logično da će neko da u Italiji, gdje su mnogo stroži ekološki propisi, peče klinker a onda ga transportuje ovamo da bi kod nas završavao taj dio procesa koji ne zagađuje okolinu. Da je obratno pa ajde nekako. Onda kaže da će tu biti dosta posla za prevoznike iz okoline. Ozbiljna cementara bez svog voznog parka?! Pa onda ne treba im voda?! Pa neće valjda gore da prave poljski WC?! Pa onda ne mogu da se ne zapitam zašto su pokušali u Trebinju, Gacku i Bileći a ne u Ljubinju, Nevesinju i Berkovićima. Da nema to slučajno veze sa tim što samo ove prve tri opštine imaju sredstva za razvojne kredite, a 50 radnika puta 20000 je 1000000 KM ili slovima milion maraka malo li je rođaci. A što se tiče lokacije na Planoj to je prosto genijalno, imamo jednu jedinu firmu u opštini koja nešto proizvodi i dobro posluje i daj da joj se pose*emo u posao, jer valjda strano govno ljepše smrdi.
Na kraju bih samo još pomenuo onog nesretnog slovenca koji je natego pola grada pričom da će da kupi Kovnicu, nije to tako davno bilo.

Na kraju, dabogda da se ja varam i da to sve može ovako kako je ovaj ''menadžer projekta'' ispričao.



Svaka cast, slazem se u potpunosti!!!
Moras prvo puzati da bi znao hodati...

Van mreže Markan

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 5
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #24 poslato: 18.01.2009. 16:26:31 »
Vidim da svi pisu kako su "lukavi" Trebinjci odbili izgradnju cementare,sto nikako nije tacno.Oni su se cak i sami nudili,i dali im lokaciju za izgradnju,ali ovima vise odgovara kod nas.Njima je na Planoj dosta povoljniji strateski polozaj nego u Trebinju.Nisu ti Italijani toliko ludi da ne znaju sta rade,znaju oni da ce da se radi tunel kroz Cemerno,da ce Het da radi betoniranje tunela koji izbija u Cepelici,da ce da se pravi kanal kroz polje u Padjenima i jos ako se bude radila Buk-bijela eto njima posla narednih 10 godina,a to je sve u precniku od 50 km.Eto zasto im vise odgovara Plana.A sto se tice zagadjenja,ako iko bude zagadjivan to ce da budu radnici koji tu budu radili.Cim nema dimnjaka ni otpadnih voda ne moze ni da bude zagadjenja,to je logicno.Voda im uopste nije potrebna za rad,napravice samo bazen u krugu cementare odakle ce da koriste vodu za licnu higijenu radnika,dok im za proizvodnju voda nije potrebna.Ja mislim da bi bilo odlicno za Bilecu da dodje do izgradnje ovakve fabrike,jer zaposlit 50 ljudi u startu nije malo.

Van mreže gembler

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 183
  • Ugled: +18/-7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #25 poslato: 18.01.2009. 16:59:20 »
nema vode, nema dimnjaka ..sa čim spajaju komponente.....jel ljepilom :D :D

Van mreže gembler

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 183
  • Ugled: +18/-7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #26 poslato: 18.01.2009. 17:00:32 »
šalim se,

Van mreže road king

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 618
  • Ugled: +61/-27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #27 poslato: 18.01.2009. 17:09:33 »
mozda imaju onoga  SPORT-BILIJA ako se sjecate njega,onaj sto ima malu torbu u kojoj sve ima,pa kad izvadi iz torbe poveca se kad vrati smanji se,
pa ce tako isto sa otpadnim vodama,zagadjenim vazduhom,stavi u torbicu pa negdje drugo izvadi........... :D :D :D

Van mreže hud

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 735
  • Ugled: +77/-14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #28 poslato: 18.01.2009. 22:59:48 »
Da malo pojasnim i razuvjerim  ;D ;D ;D

Koji su najčešći energetski izvori u proizvodnji cementa?

 To su loživo ulje, plin ili ugljen. Najjeftiniji energetski izvor je ugljen , koji može biti i vrlo loše kvalitete. Može sadržavati mnogo sumpora i stvarati veće količine pepela. Takav ugljen, iskorišten u cementnoj industriji, najmanje šteti okolišu, jer se sumpor u procesu proizvodnje cementa najprije pretvara u sumpor(IV)-oksid, a zatim se spaja s kalcij oksidom u kalcij sulfat ( gips ), koji se i tako mora dodati u klinker, a i pepeo se ugraĎuje u klinker.
Potražnja za cementom, vezivom za izradu betona, povećala se u drugoj polovici 19. stoljeća. Tada se i u nas naglo razvila proizvodnja cementa, posebice u Dalmaciji zbog nalazišta lapora, koji je osnovna sirovina u toj proizvodnji, kao i mogućnosti prijevoza proizvoda u druge zemlje morem.

 Kako se proizvodi cement?

Osnovni se sastojak cementa, portland cementni klinker, dobiva pečenjem sirovine, koja se uglavnom sastoji od vapnenca, lapora ili gline uz dodatke, koji mogu biti kvarcni pijesak, željezna ruda, boksit i drugo. Oksidi se iz sirovine tijekom proizvodnje pretvaraju u minerale (kalcijeve silikate, kalcijev aluminat i ferit), koji su nositelji svojstava cementa. Portland cement proizvodi se mljevenjem cementnog klinkera uz dodatak oko 5% gipsa koji služi za kontrolu brzine vezanja. U cement se vrlo često dodaje izmeĎu 10 i 30 % minerala, pepela iz termoelektrana na ugljen, zgure iz proizvodnje željeza, i drugog.

Iz ovoga se moze zakljuciti da dosta sirovina imamo u nasem okruzenju...
« Poslednja izmena: 18.01.2009. 23:01:41 hud »
Mudrome više koriste neprijatelji nego glupome prijatelji.

Van mreže pop

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 143
  • Ugled: +4/-24
  • Pol: Muškarac
  • Polako disati je korisno za razum
    • Pogledaj profil
Odg: Otvara se cementara ?
« Odgovor #29 poslato: 20.01.2009. 00:55:01 »
Da Bog da  :-\