Autor Tema: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic  (Pročitano 26015 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dotkor_Cucuric

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #1 poslato: 15.02.2009. 19:47:44 »
E doktore Curcicu, Deretic injegova istrorija su tema na mnogim forumima. Ja sam to malo pratio i sve što više čitam sve mi je više nejasno.

Prvo kao nekog ko se dugo amaterski bavio istorijom u u zadnje vrijeme i profesionalno prva saznaja o Deretiću, i njegovoj istoriji a kasnije i o čitavom novoromantičarskom pravcu u našoj istoriografiji veoma su mezainteresovali. Sva ta teorija moram priznati djeluje onako dosta fascinatno i senzaiconalistički!!! Znam samo da kada se na fakultetu spomene Deretić ili Jovanović asistentima i profesorima se diže kosa na glavi :o odamh se nakostriješe ko da si im osovosve po spisku, onda im ja fino objasnim da ja nezastupam tu teoriju nego samo da me zanima njihovo mišljenje..... Stvarno zanimljivo i za razmišljanje. Čak je moj profesor Radivoj Radić imao debatu preko nekoliko listova sa gospodinom Deretićom i prštalo je na sve strane. Prvi argument svih profesionalnih istoričara je da Deretić uopšte nije školovani istoričar mada po meni to ne mora ništa da znači jer nije rijedak slučaj da amateri u raznim oblastima postignu fascinantne rezultate.

E sad što se stručne strane Deretićevih istraživanja tiče čini mi se da je sklon pretjerivanjima, bar mi se tako čini,i sve što više čitam pojavljuje se više rupa koje možda amateri i neuočavaju ali sa profesionalnom deformacijom ;D bodu oči. Nisam dovoljno upoznat sa ovim periodom  istorije ( više me zanima nacionalna istorija novog vijeka)za koji ima veoma mali broj istorijskih izvora tako da i to otvara prostor za razmimolailaženje, pa tako nebih da se svrstavam ni na jednu stranu, bar ne za sada i donosim zaključke. Možda napomenem nekoliko stvari u nekom od sledećih postova u ovoj temi.

Samo da te upozorim dr. Curcicu da se izborom ovakve teme možeš naći na vatrometini pojedinih članoava foruma da si smor, da gledaš unazad isl kojih je na sreću izgleda sve manje, ali ne obaziri se ;D( pogledaj temu ( Od kuda teku naše rijeke i kuda nas vode) ::)

A tema je po meni prikladnija za podforum istorija koji već postoji i trebala je biti tamo postavljena.

Inače ako nekog zanima posjedujem u pdf formatu kjnigu : Jovan Deretić "Antička Srbija" i nije problem da mu pošaljem...
pozz

If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže kerber_

  • Start moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 206
  • Ugled: +12/-16
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #2 poslato: 16.02.2009. 13:03:31 »
Slabo sam upućen u ovu problematiku, a čak se nisam ni udostojio da pogledam više od prvog klipa izlaganje ovog gospodina, pa bih upitao da li on u načelu misli da je problem naše istoriografije u tome što nije niko prije njega bio kadar da prevede par izvora sa klasičnih jezika, a inače tamo sve jasno piše?
Takođe, kad ga već ovi naši šikaniraju i osporavaju, da li je objavio kakvih radova u respektabilnim inostranim časopisima, ako već ne predaje na nekom prestižnom univerzitetu? I zašto nije uspio koga da ubijedi da zakopaju malo po tim dolovima oko Trebinja, jer kad je on kao dijete mogao naći materijalne dokaze za pobijanje aktuelne teorije, onda bi dobri arheolozi mogli čuda iskopati...
Složio bih se sa Niggerom da je gospodin jako senzacinalističan i dodao bih da upravo na tome gradi svoje ime.
Napominjem da sam ovakav utisak stekao isključivo na osnovu prvih 8 minuta izlaganja dr Deretića, i znam da se takav stav može i nazvati predrasudom, ali sam takvog dojma.

Van mreže Nigger Gruja

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 458
  • Ugled: +33/-27
  • KOJEKUDE SERBI JAHRASTAFARAI
    • Pogledaj profil
Odg: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #3 poslato: 16.02.2009. 23:14:48 »
Mislim da bi se moglo reći da je kerber dosta dobro analizirao neke stvari.E sad zaista tema je dosta kompleksna da bih odmah donio neki yaključak pa ću stvar razmotriti iy više uglova... Evo na primjer jedan tekst intervijua sa pr. Radivojem Radićem žestokim protivnikom rada gospodina Deretića. Čisto da se vidi i druga strana

"Pojava pseudoistorije prati mnoge narode, pa i naš. Velikog maha uzela je devedesetih godina. Tada su se u raznim medijima pojavljivali opsenari, novoromantičari ili pseudoistoričari koji su iz raznoraznih pobuda, ne poštujući načela istorijske metodologije, tvrdili kako su Srbi "narod najstariji". Pri tom su grubo vređali istoričare od zanata, smatrajući ih vatikanskim špijunima, izdajicama naroda, sledbenicima nekakve berlinske škole. To je uzelo maha, iako su pojedini ljudi od zanata isticali da je to folklor, da to nema nikakve veze s naukom. Nisu bili dovoljno glasni, jer su u tom haotičnom vremenu, vremenu nacionalne dezorjentacije, kad se raspadala jedna država i kad nismo znali kuda idemo i šta hoćemo, takve priče padale na plodno tlo. Takva je i ona nesrećna foskula o Srbima kao nebeskom narodu. Oni su naneli dosta štete našoj kulturnoj sredini, što ćemo osećati još dugo, iako je njihov najveći zamah prošao devedesetih godina. Danas ljudi zbijaju šale na njihov račun. Doduše, oni su vrlo dobro organizovani, imaju i neki časopis. Poprilično nalikuju nekoj sekti – kaže za Magazin profesor Radivoj Radić, vizantolog s Katedre za istoriju Vizantije poznog srednjeg veka beogradskog Filozofskog fakulteta i naučni savetnik Vizantološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti.
Radić pripada struji "srednjovekovaca", nastavljača onoga što je započeo čuveni Georgije Ostrogorski, jedan od najvećih svetskih vizantologa i dugogodišnji profesor vizantijske istorije na Beogradskom univerzitetu. Profesor Radivoj Radić prvenstveno se bavio odnosom između stare Vizantije i južnoslovenskih zemalja.
Pre tri godine, u polemičarskom tonu, napisao je knjigu "Srbi pre Adama i posle njega, Istorija jedne zloupotrebe: Slovo protiv novoromantičara". Ta knjiga je duhovit naučni obračun s "učenjem" pseudoistoričara koji su devedesetih tvrdili da su "Srbi narod najstariji", da su svi jezici nastali iz srpskog, te da smo prvi stigli na Balkan...
Kakve su bile reakcije "novoromantičara" na vašu knjigu?
Vrlo negativne, ali je odziv publike bio odličan. O tome dovoljno govori podatak da je štampano i drugo, prošireno izdanje. Mislim da sam učinio dobro za odbranu struke.
Nisam ih vređao, samo sam naglasio njihovo neznanje. Bio sam svestan da će mi vrlo negativno i uvredljivo odgovoriti. Računao sam s tim. Sad mi je još draže što sam napisao tu knjigu. Javljali su mi se ljudi iz unutrašnjosti, iz Beograda, iz Vojvodine... koji su bili oduševljeni polemičnim tonom u knjizi.
Balkan je trusno tlo na kojem se prepliću sudbine malih naroda, a "mali narodi trebaju veliku istoriju", peva Rade Šerbedžija. Što se tiče istorijske nauke, je li situacija nešto bolja u "zemljama regiona"?
Kad sam pričao kolegama iz Bugarske da ovde postoje ljudi koji misle da su Srbi najstariji narod, oni su mi objasnili da i kod njih postoji pseudoistoričeri koji tvrde kako su Bugari potomci Tračana i tako dalje. Tako da od toga boluju i druge istoriografije, čak i mnogo veće sredine nego što je naša. Ipak, to je na Balkanskom poluostrvu nekako posebno važno. Nekoliko malih naroda – ali ne uvredljivo malih, već malih po teritoriji, broju stanovnika i sl. – žarko žele da da budu bar sto godina stariji od suseda. S tom namerom napisao sam knjigu "Srbi pre Adama i posle njega". Neke kolege misle da će ta knjiga i u budućnosti imati svoje mesto, zato što se to neznanje pojavljuje u ciklusima. S društvenim krizama neznalice dobijaju na snazi...
Iz uporedne analize rumunskih, bugarskih i naših udžbenika istorije za srednje škole proizlazi da su Ćirilo i Metodije bili i Rumuni, i Bugari, i Srbi, u zavisnosti od jezika kojim su napisane stranice školskih knjiga.
Da, a u stvari su ti svetitelji naprosto bili Vizantinci iz Soluna!
 
....
Današnji srpski neonacisti zasnivaju svoje tvrdnje, između ostalog, i na tim pseudoistoričarskim i novoromantičarskim teorijama.
Oni te spise proglašavaju vrhunskim patriotizmom. Veličanje srpskog naroda po svaku cenu jeste patriotizam! Svako ko ima neku sumnju u startu biva osuđen. Slušao sam o sebi da sam petokolonaš, srpski izdajnik... Mislim da je njihovo vreme prošlo, ali su devedesetih godina ta učenja bila vrlo ozbiljna. Jedanput sam rekao da je za tog Jovana Deretića, ne onog pokojnog profesora Filološkog fakulteta, već pseudoistoričara koji je završio Višu mašinsku školu, čulo više ljudi nego za Simu Ćirkovića, istoričara svetskog glasa. Taj Deretić bio je eksponiran po novinama, imao neki plaćen termin na televiziji "Palma" i držao ciklus predavanja "Zabranjena istorija Srba"."....

If you know your history
Then you would know where you coming from
Then you wouldn`t have to ask me
Who the heck do I think I am

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #4 poslato: 17.02.2009. 13:01:18 »
Ne bih ulazio u raspravu o gospodinu Deretiću, jer mi se čini da je čovjek jednostavno budala željna pažnje. Međutim kad već pomenu Dinarske planine, pala mi je na pamet jedna emisija koju sam gledao na RTS (prije šest-sedam godina). Emisija je bila o genetici a neki francuski gentičar je tvrdio da se svi narodi evrope mogu svrstati u desetak genetskih kombinacija. Ono što je zanimljivo je da je čovjek dinarce posebno izdvojio i svrstao u isti koš sa još par neslovenskih naroda (od kojih sam zapamtio samo gruzine). On jednostavno tvrdi da nisu svi Iliri pobjegli glavom bez obzira pred slovenima u albanske nedođije, već da je veći dio tih plemena ostao da živi u dinaridima i vremenom je asimilovan od strane slovena. Naravno ova konstatacija se odnosi jednako i na srbe i na hrvate. Naravno (pod uslovom da je ovo tačno) da bi bila teška glupost uzeti ovo kao polaznu osnovu za čitavu jednu novu istoriju.

Van mreže jamajka93

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 1
  • Ugled: +0/-0
  • Bileća
    • Pogledaj profil
Одг: Odg: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #5 poslato: 19.02.2010. 23:29:06 »
jel mozes da mi posaljes kjnigu : Jovan Deretić "Antička Srbija"

Van mreže neznalica

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 1
  • Ugled: +0/-0
  • Bileća
    • Pogledaj profil
Одг: ZABRANJENA ISTORIJA SRBA - dr Jovan Deretic
« Odgovor #6 poslato: 24.02.2010. 16:02:30 »
незнам да ли ту има истине, али нечег има собзиром шта се све догађало са србима од 1878. године и берлинског конгреса, на свим територијама србским, али нисам знао гледајући на хистори каналу да се лепенски вир налази у Словачкој. Можда има више Лепенских вирова по Европи? Требало би мало и да се запитамо око свега.