Autor Tema: Klasično Bilećko blejanje  (Pročitano 163795 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zid

  • Urednik
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #315 poslato: 13.02.2008. 00:24:09 »
Tovari ga do nebesa
to je traktor SDS-a

Ova divna polivalentna ganga moze se iskoristiti takodje i u propagandne svrhe Sledecih politickih partija:
SPS
SNS
SPRS
DSS
DS
SS-divizije (iz II sv.rata)
HSS( hrvatska seljacka stranka)
i mnoge druge. PA zar to nije ziva zgoda od pjesme??

 

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #316 poslato: 13.02.2008. 01:37:11 »
Evo jos malo zundelja

Obican domaci pitomi zundelj (Zundus Domestikus) osim sto je glup ne pricanjava znacajnije stete.
Seoski zundelj (Zundus Agrarikus) mnogo opasniji zundelj obicno posjeduje vecu fizicku snagu i preporucljiv je za izbjegavati
Gradski obicni zudelj (Zundus Familiaris) Srece se po gradovima i obicno je mjesanac prethodna dva tipa
Skolovani zundelj (Zundus Akademikus) Vrlo opasan zundelj jer nema veceg zundelja od skolovanog zundelja
Cyber zundelj (Zundus Informatikus) Vrlo opasan ali srecom lako prepoznatljiv po postovima koje ostavlja iza sebe

Van mreže hugo chaves

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 149
  • Ugled: +7/-2
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #317 poslato: 13.02.2008. 07:56:02 »
Drug SAF je prilozio odlicnu klasifikacuju zundelja.
Dodao bi jos jedan prirodni fenomen nasih krajeva,a to je mjesavina Zundusa agrarikusa,familiarisa i zundusa alkoholikusa.

Evo slike kako izgleda u samom pocetku dok je jos uvijek maloljetni zundelj.




Van mreže hugo chaves

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 149
  • Ugled: +7/-2
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #318 poslato: 13.02.2008. 08:04:48 »
I slika dole,nekoliko godina kasnije,slucajno uzet uzorak.... evo vidite sta biva...od licinke zundelja do pravog.

Reci ne zundeljima.

« Poslednja izmena: 13.02.2008. 08:06:22 hugo chaves »

Van mreže prinudna uprava

  • Start moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 833
  • Ugled: +63/-70
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #319 poslato: 13.02.2008. 10:45:07 »
Kroz Krnovo vuk zavija,
dje si Shifer Claudia?
dje si bona sto te nema,
krtola se mlada sprema!
Ne bojim se tudjinskog nakota,no se bojim od zla domaćega!!!

Van mreže djeturum

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 380
  • Ugled: +19/-30
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #320 poslato: 13.02.2008. 12:29:14 »
jedno jutro punica me budi
ustaj zete satrije mi dijete

Van mreže zid

  • Urednik
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #321 poslato: 13.02.2008. 16:26:58 »
Evo jos malo zundelja

Obican domaci pitomi zundelj (Zundus Domestikus) osim sto je glup ne pricanjava znacajnije stete.
Seoski zundelj (Zundus Agrarikus) mnogo opasniji zundelj obicno posjeduje vecu fizicku snagu i preporucljiv je za izbjegavati
Gradski obicni zudelj (Zundus Familiaris) Srece se po gradovima i obicno je mjesanac prethodna dva tipa
Skolovani zundelj (Zundus Akademikus) Vrlo opasan zundelj jer nema veceg zundelja od skolovanog zundelja
Cyber zundelj (Zundus Informatikus) Vrlo opasan ali srecom lako prepoznatljiv po postovima koje ostavlja iza sebe

Zaista! Sve je tacno u ovoj podjeli ja bi samo jos dodao da u nasem jeziku postoji sinonim za zundelja a to je GUNDELJ. Tek da se zna, za cijelu istinu i da ne bi uvrijedili one koji preferiraju taj naziv( recimo Gu(n)dace Gatacke filharmonije)

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #322 poslato: 13.02.2008. 17:17:28 »
Jeste Hugo zaista postoji i taj nas endemski zundelj, mada jos nije usao u zvanicnu klasifikaciju. Ja cu svjetskoj asocijaciji za zastitu od zundelja (WAFPZ) predloziti da i taj nas zundelj ili kako mu mi tepamo ''zuka'' udje u zvanicnu podjelu, samo ne znam koji naziv da mu dam. Domaci naziv bi bio Elitni zundelj, po lokalu gdje se najvise takvih zundelja moze naci. Ako neko ima ideju za latinski naziv nek predlozi pa da mu ime ostane zlatnim slovima upisano u analima WAFPZ.

Van mreže hugo chaves

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 149
  • Ugled: +7/-2
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #323 poslato: 13.02.2008. 17:39:17 »
Druze Zide, znas onu poslovicu "Svak se o svom zundelju zabavio" pa mozda bolje da gatacke zundelje ostavimo njima a da se bavimo nasim. Eto kako hoces :dontknow:

SAFA,sto se tice naziva tog endema,nemamo kvorum,evo tu smo ja ti i zid,ali ne mozemo nas trojica tako vaznu odluku donosit,pa predlazem tek onda kad ispunimo kvorum da se rijesi to goruce pitanje.

Van mreže G F F

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 178
  • Ugled: +16/-6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #324 poslato: 13.02.2008. 20:59:15 »
Mene zanima kako se zove zenka zundelja?Dali i medju zenkama postoji neka klasifikacija i ako postoji da mi kazete nesto vise o njihovim karakteristikama!?!?Unapred hvala

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #325 poslato: 14.02.2008. 00:35:42 »
G F F ti kao bivsi djak bilecke gimnazije trebao bi znati da se zenka zundelja zove zundeljusa ili zundeljka. Klasifikacija je uglavnom ista kao kod muskih zundelja, sa manjim varijacijama kao sto su udata i neudata zundeljka. Latinski naziv je isti samo sto se dodaje na kraju rijec femini. Uostalom G F F ti se mnogo bolje od mene razumijes u zenke svih vrsta, pa eto klasifikuj malo zundeljke ;)

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #326 poslato: 14.02.2008. 02:30:27 »
A naopako,braco,sta se zundelja nakotilo,neki dan bas pricam sa nekim likom iz Gacka,sto skopi zundelje,kaze da se skopljenje do sada pokazalo najbolje u borbi protiv ove gamadi. Uvoze iz  Crne Gore te skopilice,kvalitet za cistu destku.Prica jos kako su iz Ceske dogonili nakav prasak, da ih prskaju,ali nikakve vajde,navikli se zundelji, i od praska poceli da mutiraju u Zmajeve,pa se sad o jadu zabavise po Gacku od ovih mutiranih zundelja.Nego da zovemo covjeka da dodje, i recimo, COI odrzi jedan mali kurs na skopilici,pa fino kad se obuci,onda sve polako pred a se,i sve jednog po jednog.

Van mreže G F F

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 178
  • Ugled: +16/-6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #327 poslato: 14.02.2008. 04:56:38 »
A naopako,braco,sta se zundelja nakotilo,neki dan bas pricam sa nekim likom iz Gacka,sto skopi zundelje,kaze da se skopljenje do sada pokazalo najbolje u borbi protiv ove gamadi. Uvoze iz  Crne Gore te skopilice,kvalitet za cistu destku.Prica jos kako su iz Ceske dogonili nakav prasak, da ih prskaju,ali nikakve vajde,navikli se zundelji, i od praska poceli da mutiraju u Zmajeve,pa se sad o jadu zabavise po Gacku od ovih mutiranih zundelja.Nego da zovemo covjeka da dodje, i recimo, COI odrzi jedan mali kurs na skopilici,pa fino kad se obuci,onda sve polako pred a se,i sve jednog po jednog.
A ja se cijelo vrijeme pitam zasto neke bilecke likove zovu ZMAJEVI.A to su u stvari nasi domaci zundelji koji su mutirali u zmajeve  zahvaljujuci gatackom prasku.Vjerovatno ih je 'obisao dim' kad su isli na Korita kod Novke ili da gledaju Heove utakmice u GA...Hvala ti explorer,pomogao si mi da rijesim veliku dilemu! ;)

Van mreže S.A.F.

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 684
  • Ugled: +27/-34
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #328 poslato: 14.02.2008. 15:20:32 »
Jeste samo sto kad zundelja uskopite crnogorskom skopilicom onda se on odmah uclani u klapu i pocinje da pjeva serenade, kao sto se moze vidjeti na TVCG. Bojim se kad bi kod nas poceli da skopimo da se od tih pjesama i inace naglog priliva kuture ne bi moglo ostat.

Van mreže hadzibeg

  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 84
  • Ugled: +14/-59
    • Pogledaj profil
Odg: Klasično Bilećko blejanje
« Odgovor #329 poslato: 14.02.2008. 20:16:08 »
Bilecki zundelj (Zundus Vlah) je ime karakteristicno za pripadnike pravoslavne vjeroispovjesti na sirem podrucju Bilecke opstine,tj pripadnici muslimanske vjeroispovjesti sa podrucja Bilecke opstine su umjesto pogrdnog naziva vlah tako zvali pripadnike pravoslavne vjeroispovjesti

Klasican Zundelj je nastao krajem "80 godina u SOMINI vrlo popularnoj i vrlo primitivnoj kafanu,birtiji medju pravoslavnim zivljem

(ZUNDUS SOMINA) osim sto je glup i pricinjava velike stete,vrlo je opasan,preporucljivo ga je izbjegavati,ali srecom je lako prepoznatljiv