Autor Tema: Malo istorije  (Pročitano 12006 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lakiboj

  • Urednik
  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 16
  • Ugled: +1/-4
    • Pogledaj profil
Malo istorije
« poslato: 28.11.2007. 12:25:56 »
Neće biti malo na odmet istorije  o rijeci Trebišnjici odnoso Bilećkom jezeru . Ovo naše malo mjesto još od Ilira i tračana , slovena i ostalih naroda  počinje graditi svoje nastmbe u dolini rijeke Trebišnjice  pa tako da smo imali odlično arheološko nalazište u selu Panik. Pojavljuje se preko puta i nalazište Kolanjevići , nizvodno prema selu Kosijerevo u Crnoj Gori imamo i Crvenu Stijenu , a kako najnovija istraživanja  pokazuuju od 2006.g., nađen je jedan primjerak zuba koji se pretpostavlja da je od Isrvasa , avi znamo kakvi uslovi su potrebni za živo takvih životinja . Shodno takvoj prošlosti u na obalama Rijeke Trebišnjice se razvijaju sela koja ne samo da imaju lijep položaj već postaju odlike ljepote čitavog toka rijeke . Od tih sela izdvojićemo samo neka . Selo Orah ,Selo Panik, Selo Čepelica ,Selo Vidikovac, Selo Miruše, Selo Dubičani, Selo Kosijerevi etc. O svakom selu bi čovjek moga pričati jako puno a ja ću samo navesti neke primjere . Dovoljno je reći da je selo Kosijerevo i Selo Dubočani u to  vrijeme imali dva manastira , jedan od drugog je dijelila samo rijeka. Selo Kosijerevo u to vrijeme dobija i Bolnicu za asmatičare  jer je to mjesto proglašeno kao vazdušna banja . Ali kako sve što je lijepo ima i svoj kraj tako su i sela uz rijeku doživjela svoj. .  Dalekih 60-ih godina prošlog vijeka počinje ostvarivanje plana i izgradnje akumulacije Bilećkog jezera . Sela se potapaju , izgrađena je brana a sve ljepota trebišnjice biva potopljena.U tom momentu od "raja kraj Trebišnjice" dolazi veliko Bilećko jezero i po svojim kapacitetima smatra se drugim najvećim vještačkim jezerom u evropi.Danas to jezero predstavlja neiscrpno bogastvo električne energije ( a mi i dalje plaćamo najskuplju struju) i ribljeg Fonda . Danas se u našem jezeru nalazi oko 19 vrsta ribe, od kojih mžemo izdvojiti kao krupnu , soma, šarana , amura, ..., sitnu, pastrmka, strugač. klen ... i najsitniju balavac, sunčanica (bez kojih nije moguće napraviti kvalitetan kavijara) i gaovica kao jedna endemska vrsta. Za nju je karakteristično  da je to jedina   riba koja prži samu sebu. To ribari znaju

Van mreže Obična_djevojka

  • VIP
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1890
  • Ugled: +59/-28
  • Pol: Žena
  • No fate!!!
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #1 poslato: 28.11.2007. 18:26:10 »
Jel vjerujete vi u sve one legende o Bileckom jezeru??
Ne raspravljaj se sa budalom jer najprije ce te spustiti na svoj nivo,a zatim pobjediti na iskustvo!!!

Van mreže Mare

  • Globalni moderator
  • Mega star
  • *
  • Poruke: 2856
  • Ugled: +60/-52
  • Pol: Žena
  • ...pamti me k'o prijatelja-cuvaj me u dusi...
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #2 poslato: 28.11.2007. 20:32:37 »
Jel vjerujete vi u sve one legende o Bileckom jezeru??
Nije da ne vjerujem...........Ali ne puno!
Zasto se sve to desava,
da l' covek ista resava?!
Il' smo samo tu
zbog ravnoteze medju zvezdama?! ...

Van mreže lakiboj

  • Urednik
  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 16
  • Ugled: +1/-4
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #3 poslato: 29.11.2007. 10:12:17 »
na koje legende konkretno mislite ?

Van mreže Caki HEO

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 491
  • Ugled: +11/-5
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #4 poslato: 29.11.2007. 11:30:12 »
kakve legende??? Zivo me interesuje?  ;D  ;D  ;D
Nisam jos nista cuo...

Da ne zivi tamo neko praistorijsko cudiviste koje se preselilo iz hladnog Loh Nesa kad je nase jezero napravljeno....  ;D  ;D  ;D

Ne, ne, ne jos bolje jezero je zaposednuto duhovima ljudi koji su raseljni iz sela koja su potopljena pa odvlace ribare u dubinu da im pokazu kuce...  ;D  ;D  ;D

Shalim se naravno...

Van mreže Obična_djevojka

  • VIP
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1890
  • Ugled: +59/-28
  • Pol: Žena
  • No fate!!!
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #5 poslato: 29.11.2007. 13:42:13 »
Ima nekoliko legendi,pa cu ih postovati mozda danas popodne dok ustanem...
Ne raspravljaj se sa budalom jer najprije ce te spustiti na svoj nivo,a zatim pobjediti na iskustvo!!!

Van mreže Caki HEO

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 491
  • Ugled: +11/-5
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #6 poslato: 29.11.2007. 14:38:20 »
ajde, Obicna molim te. BAs me interesuje posto dosad nijednu nisam cuo.

Inace neki narodi su skloni da za svaki moguci geografski pojam izmisle veliki broj mitova, dodaju jedno do dva cudovista i nekoliko duhova koji opsedaju doticno mesto... krajnje zanimljivo...  ;D

Van mreže Mare

  • Globalni moderator
  • Mega star
  • *
  • Poruke: 2856
  • Ugled: +60/-52
  • Pol: Žena
  • ...pamti me k'o prijatelja-cuvaj me u dusi...
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #7 poslato: 29.11.2007. 15:01:26 »
Ja znam da stari ljudi cesto govore:
"E,moja djeco,da vi znate sta se nalazi tamo nikad se kupali ne bi(pogotovo na Kuletini...)" :) ;) ;D
Zasto se sve to desava,
da l' covek ista resava?!
Il' smo samo tu
zbog ravnoteze medju zvezdama?! ...

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #8 poslato: 15.12.2007. 19:23:09 »
Ja znam da stari ljudi cesto govore:
"E,moja djeco,da vi znate sta se nalazi tamo nikad se kupali ne bi(pogotovo na Kuletini...)" :) ;) ;D
pa dobro,eto 2011 godine se vrsi generalni remont hidroelektrana na Trebisnjici,pa ce se jezero vratiti na nivo rijecnog korita,pa tako cemo imati svi mogucnost da vidimo ta cudovista koja zive u Bileckom jezeru.
Meni je jedino poznata <neman iz Rogosine>kao neka nad. pojava iz ovih nasih krajeva,i vec sam jednom govorio kako bi to trebalo iskoristiti u turisticke svrhe,al jbg nece niko da bude vodic.

Van mreže Obična_djevojka

  • VIP
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1890
  • Ugled: +59/-28
  • Pol: Žena
  • No fate!!!
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #9 poslato: 16.12.2007. 00:21:08 »
Jedna od legendi kaze :
Posto je dolje bilo selo,prilikom potapanja potopljena su i neka groblja.I tek kada se utopi ljudi koliko je grobova potopljeno prestace ti virovi koji utapaju i ljude koji dobro plivaju.... ;) ;) ;)
Ne raspravljaj se sa budalom jer najprije ce te spustiti na svoj nivo,a zatim pobjediti na iskustvo!!!

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #10 poslato: 17.12.2007. 01:04:25 »
Jedna od legendi kaze :
Posto je dolje bilo selo,prilikom potapanja potopljena su i neka groblja.I tek kada se utopi ljudi koliko je grobova potopljeno prestace ti virovi koji utapaju i ljude koji dobro plivaju.... ;) ;) ;)
ma nidje veze pogledaj koliki je broj utopljenika na drugim kupalistima,pa da vidis da to kod nas nije nista strasno,
pa koliko ih se samo utopi na adi ciganliji za jednu sezonu?.

Van mreže prinudna uprava

  • Start moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 833
  • Ugled: +63/-70
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #11 poslato: 17.12.2007. 18:17:18 »
meni je moj drug milan kapor prico,da u jezeru ima podmornica,ima jedan kit,ali ne veliki,a ja sam jednom prilikom kad sam se kupao i zaronio vidijo Zil Verna,i pozvao sam ga na splav na pice,a on mi rece na tecnom srpskom da zuri jer ima goste!
Ne bojim se tudjinskog nakota,no se bojim od zla domaćega!!!

Van mreže peca

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 344
  • Ugled: +4/-12
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #12 poslato: 17.12.2007. 19:36:30 »
Čuo sam ja za to,ali je meni to Toki pričao.Ali i nisu mu bili neki gosti...

Van mreže explorer

  • Globalni moderator
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 387
  • Ugled: +29/-30
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #13 poslato: 17.12.2007. 22:36:59 »
ma sve bi lako da nije se nakotilo ovih donkadzena.

Van mreže klokan

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 195
  • Ugled: +15/-16
    • Pogledaj profil
Odg: Malo istorije
« Odgovor #14 poslato: 25.12.2007. 23:07:16 »
Ma Donkadzene donesose Izvidjaci 2004
Put do pakla poplocan je dobrim namjerama.