Autor Tema: Туристички обилазак Билеће  (Pročitano 14093 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Trebinjka

  • оптимиста
  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 39
  • Ugled: +3/-0
  • Pol: Žena
  • навратила...
    • Pogledaj profil
Туристички обилазак Билеће
« poslato: 27.01.2013. 02:00:14 »
Како најквалитетније у Билећи искористити један дан у улози туристе?
Шта бисте препоручили неком ко је први пут у вашој општини да обиђе...?
Гдје јести? Гдје попити пиће?
Гдје је у Билећи туристички уред? Да ли тамо буде некога ко би ме упутио?
''И нога у задњицу је корак напријед'' - Мао Це Тунг

Van mreže Trebinjka

  • оптимиста
  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 39
  • Ugled: +3/-0
  • Pol: Žena
  • навратила...
    • Pogledaj profil
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #1 poslato: 29.01.2013. 14:59:55 »
Моје искуство

Аутобуска станица
Билећка аутобуска станица је у јако лошем стању. Чекаоница је неокречена ко зна откада, стакла су прљава, али бар има клупа да се сједне. Радница у билетарници је била љубазна и вољна да одговори на питања. И када сам долазила, и када сам одлазила, станица је била аветињски пуста.

Центар града
Идући од станице ка центру, срела сам врло мало људи. Али, када сам стигла у улицу Краља Александра, тамо је већ било живо. Будући да је било негдје око 11 часова, а дан је био сунчан и релативно топао, доста људи је изашло напоље да прошета. Ова улица изгледа доста добро, само би је требало претворити у пјешачку зону.
Када сам неком спомињала да идем у Билећу, добила сам коментар: ''У Билећи имаш само једну улицу''. Билећа није само улица Краља Александра, али су ту главна дешавања, рекла бих.
Улазила сам у цркву Светог Саве, испред које се налази споменик борцима настрадалим у протеклом рату. У дворишту цркве је још један споменик. Жртвама из Другог свјетског рата или...? Билећани ће ме исправити ако гријешим.
Наићи ћете и на парк Народних хероја у којем се налази велики споменик (посвећеним партизанима из билећког краја, претпостављам).
Зграда ''Просвјете'' је лијепа. Испред ње је статуа Светог Саве.
У овој улици има неколико биста (Владимира Гаћиновића и других).
Идући низ ову улицу скрените у улицу Светог Василија Острошког (ако се не варам) и испред вас ће се указати црква Цара Лазара. Она је мања од горе поменуте цркве и када сам ја била тамо, била је закључана.
На неколико корака од ње налази се Царска (или Обрадовића)  џамија. Узгред, нисам знала да је џамија у Билећи обновљена.
Не знам да ли сам добро видјела, али у око ми је упала само једна љетна башта кафића која је била полупразна. Вјероватно је разлог томе низак животни стандард грађана.

Билећко језеро, стећци...
Будући да нисам ишла аутом, нисам могла да пјешачим до језера тако да нисам видјела стећке изблиза. Иначе, информација за оне који не знају - стећци су овамо донијети са своје првобитне локације зато што би их тамо потопила Требишњица.
Из аутобуса / аута се могу видјети и остаци музеја.
Језеро лијепо фигура у овом рељефу. У литератури се спомиње и као Мирушко језеро.

Туристичка организација општине Билећа
Обавјештена сам да се иста налази у Дому војске, а то је у бившој касарни. Јасно ми је да је општина дала тај простор зато што касарна нема за шта друго да се користи, али је мало незгодно јер је даље од центра (додуше близу језеру), а и нема никаквих табла које би помогле да је нађемо. Тамо нисам била и мало ми је криво због тога. Баш ме занима како им изгледа канцеларија и како би ме дочекали.

Билећани
Општи утисак: љубазни, спремни да помогну... Додуше, када сам пролазила центром нека тинејџерка као да је мени нешто добацила, нисам сигурна...
Момци и дјевојке се добро облаче, уопште се не види тај лош стандард (на нивоу цијеле општине). Бар сам ја такав утисак стекла.

Општи утисак о Билећи
Билећа ми се свидјела. По мом мишљењу је љепша од Гацка и Невесиња. Архитектура је љепша, клима је пријатнија, а ближа је мору. Да је социо-економска ситуација боља, па да је самим тим још нешто у самом граду реновирано, саграђено, уљепшано, кладим се да би била посјећенија...
Иначе, ја сам имала много горе мишљење о овом градићу док га нисам посјетила.
А тај лош стандард се не види баш толико. Конкретно, Гачани много боље живе, а град им је, по мом мишљењу, ружнији од Билеће.

Питања за Билећане
- Какав се оно нови споменик прави поред ''Просвјете''?
- Је л' се заговара склањање споменика народним херојима у парку?
- Гдје је хотел Требишњица? Њега сам пропустила. За неупућене, тај хотел тренутно не ради тако да је посјетиоцима на располагању само приватни смјештај.
- Зашто се џамија зове ''Обрадовића''?
- Каква је оно шумица, парк, шта ли је већ, наспрам касарне? Да није ту хотел?
- На једном острвцету усред језера се налази црква. ''Светог Илије'' или...?
- Да ли потенцијални туристи могу да је посјете ако би жељели? Мислим, да ли има неки чамац који је свакоме на услузи, да се изнајми...?
- Какав је оно напуштени сплав са кровом? Је ли то ''Аполон''?
- За шта служе они други сплавови на језеру?

''И нога у задњицу је корак напријед'' - Мао Це Тунг

Van mreže BaNiX

  • Start moderator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1751
  • Ugled: +149/-112
  • Pol: Muškarac
  • Forum je naš
    • Pogledaj profil
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #2 poslato: 30.01.2013. 23:16:08 »
Гдје јести? Гдје попити пиће?
Imaš kafana koliko hoćeš, uvijek si dobrodošla! :)


Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #3 poslato: 30.01.2013. 23:27:12 »
Моје искуство

Питања за Билећане
- Какав се оно нови споменик прави поред ''Просвјете''?
- Је л' се заговара склањање споменика народним херојима у парку?
- Гдје је хотел Требишњица? Њега сам пропустила. За неупућене, тај хотел тренутно не ради тако да је посјетиоцима на располагању само приватни смјештај.
- Зашто се џамија зове ''Обрадовића''?
- Каква је оно шумица, парк, шта ли је већ, наспрам касарне? Да није ту хотел?
- На једном острвцету усред језера се налази црква. ''Светог Илије'' или...?
- Да ли потенцијални туристи могу да је посјете ако би жељели? Мислим, да ли има неки чамац који је свакоме на услузи, да се изнајми...?
- Какав је оно напуштени сплав са кровом? Је ли то ''Аполон''?
- За шта служе они други сплавови на језеру?
- Spomen Četnicima
- Ne zagovara se, odlučeno je da onaj park kod Prosvjete bude posvećen Četnicima, a onaj gornji Partizanima, zato je čuvena "Zvijezda" sklonjena što je izazvalo oštre kritike medija.
- Hotel Trebišnjica (nalazi se blizu crkve) je davno otišao u stečaj, prostor stoji prazan, prostor u prizemlju se iznajmljuje za veselja.
- Nisam siguran za džamiju...
- Tu je restoran Jezero.
- Da, sigurno si vidjela kada ideš na putu za Trebinje, u sred jezera se nalazi na malom ostrvu.
- Nisam siguran za posjetu, bilo je priče o gliserima i mnogo čemu, naravno završilo se neslavno.
- Nije napušten, ljeti dobro radi, zimi slabije.
- Splavovi su u privatnom posjedu.

Van mreže Trebinjka

  • оптимиста
  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 39
  • Ugled: +3/-0
  • Pol: Žena
  • навратила...
    • Pogledaj profil
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #4 poslato: 31.01.2013. 00:36:49 »
Imaš kafana koliko hoćeš, uvijek si dobrodošla! :)
Твоја препорука...?
(Хвала на добродошлици...)


- Ne zagovara se, odlučeno je da onaj park kod Prosvjete bude posvećen Četnicima, a onaj gornji Partizanima, zato je čuvena "Zvijezda" sklonjena što je izazvalo oštre kritike medija.
::)
Није ми јасно шта кога брига како ће Билећани да преуређују свој град.
Једна мени блиска особа вас је осуђивала због тога, а ја сам јој рекла: ''Откуд теби право да говориш шта ће неко да мијења у свом граду?! Ако су Билећани одлучили да измјесте споменик, нико то не треба да им оспорава.''
Citat
- Hotel Trebišnjica (nalazi se blizu crkve) je davno otišao u stečaj, prostor stoji prazan, prostor u prizemlju se iznajmljuje za veselja.
Некако ми је промакао... ???
Citat
- Tu je restoran Jezero.
Препоручујеш га...? Цијене...?
Citat
- Nisam siguran za posjetu, bilo je priče o gliserima i mnogo čemu, naravno završilo se neslavno.
А како му приступају свештеници? Дођу (њиховим) чамцем?
Citat
- Nije napušten, ljeti dobro radi, zimi slabije.
Па, фино...
Citat
- Splavovi su u privatnom posjedu.
Је л' служе за риболов или уживање на Сунцу...?

Него, је л' ће бити нешто од те адаптације музеја у спортско-угоститељски објекат?
''И нога у задњицу је корак напријед'' - Мао Це Тунг

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #5 poslato: 31.01.2013. 07:26:47 »
Promakao ti je možda zato što je preko puta crkve parohijski dom, odmah tu je i hotel.
Što se tiče kafića, Trotoar (u glavnoj ulici) je meni lično za dnevnu varijantu najbolji, odmah za njim Lipa, XL, Epicentar. Epicentar, XL i Lipa imaju i noćni program (ali samo do ponoći), Epicentar i više. XL ima svoju ljetnju baštu odmah do hotela. Od tipičnih kafana za popiti ubjedljivo Jagoda i one kafane u rejonu od 50m od Jagode.

Malo offtopic-a, rekoh do ponoći noćni život, uglavnom je tako, samo je ljetos bila adaptirana diskoteka u okviru motela Vidikovac, i radila je cijelu noć, no zbog daljine od grada nije bila baš pogodna i popularnost joj je brzo opala. Zimi je Bileća pusta, u januaru dođu studenti i tada ponešto živne. Ja živim u Beogradu već 3 godine, a u Bileći sam ljeti i u januaru, malo u aprilu. Ljeti je Bileća (meni) i inače rodni krajevi čak i bolja opcija od Beograda, što zbog manjih vrućina, što zbog društva, a i nema fakulteta pa glupo ostati sam u Bg :)
Poslužiću se iskustvom iz Ljubinja, mjestom sa jedva 4000 stanovnika. Igrom slučaja znam dosta tamošnje omladine, imao sam priliku biti u onim danima oko nove godine i noćni život je mnogo bolje organizovan, tu je i diskoteka koja radi do 3 i sve mi nekako izgleda bolje, a ništa se bolje ne živi ...

Citat
Је л' служе за риболов или уживање на Сунцу...?

Него, је л' ће бити нешто од те адаптације музеја у спортско-угоститељски објекат?
Ribolov uglavnom.
Ništa od muzeja, barem po mojim saznanjima.
« Poslednja izmena: 31.01.2013. 07:29:07 VLADIX »

Van mreže Trebinjka

  • оптимиста
  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 39
  • Ugled: +3/-0
  • Pol: Žena
  • навратила...
    • Pogledaj profil
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #6 poslato: 04.02.2013. 02:11:47 »
Zimi je Bileća pusta
И Требиње.
Citat
Ja živim u Beogradu već 3 godine, a u Bileći sam ljeti i u januaru, malo u aprilu.
Хоћеш ли се по завршетку студија вратити у Билећу?
Citat
Ništa od muzeja, barem po mojim saznanjima.
:(
''И нога у задњицу је корак напријед'' - Мао Це Тунг

Van mreže Trebinjka

  • оптимиста
  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 39
  • Ugled: +3/-0
  • Pol: Žena
  • навратила...
    • Pogledaj profil
Odg: Туристички обилазак Билеће
« Odgovor #7 poslato: 04.02.2013. 17:00:58 »
Видео-разгледнице Билеће:

Август 2011.

Билећа ујутру

''И нога у задњицу је корак напријед'' - Мао Це Тунг