Autor Tema: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!  (Pročitano 18065 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« poslato: 24.12.2008. 23:00:00 »
Godine 1969. napravljen je Zavičajni muzej Hercegovine u Bileći. Godine 1992. je praktično uništen. Još koji dan pa će 2009. godina, a niko se nije potrudio ni da pokrene priču o ovom biseru moderne arhitekture.

U kratkim crtama pokušaću da Vam prenesem neke informacije koje sam do sada prikupila o ovom veličanstvenom djelu (mnogi od Vas to i ne primijete, ali Vas uvjeravam da je zaista tako!)

Projekat su radili Juraj Neidhard i Žika Janjić. Projekat je osvojio 1. nagradu na međunarodnom bijenalu arhitekture u Oslu 69 (neprovjerena informacija). Neidhard je radio za čuvenog Le Corbusier-a. Pored našeg Muzeja radio je pojekat Zgrade parlamenta u Sarajevu, Muzej i RK Bosku u Banja Luci, urbanističke planove za većinu gradova u BiH. Bio je arhitekta svjetskog glasa. Žika Janjić je rođeni bilećanin. Trenutno živi i radi u Herceg Novom. Arhitekta, muzičar, pisac, slikar... homo universalis našeg doba. Projektovao je uređenje ozletišta Šehitluci u Banja Luci, Liječilište u Igalu, Poštu u HN, u Tivtu...

Muzej je bio samo jedan element u složenom projektu Etno-parka na Bilećkom jezeru. Mijenjao je namjene, privlačio poznate i anonimne goste (jedan od njih bio je i čuveni Jean-Paul Sartre, koji nije krio svoje oduševljenje ovim našim kršom i ''suzom'' u sred njega), čuvao je vrijedne eksponate za našu tradiciju i istoriju, služio je kao novo prebivalište stećaka iz potopljenih sela, kao mjesto gdje su se mnogi parovi upoznali, gdje su možda postali i neki od nas... Na njegovom krovu, na spoju četiri grede, noćima su se mijenjali zagrljeni ljubavnici, koji su do kasno u noć gledali mirnu površinu jezera.

Ovo su samo neki od podataka vezanih za važnost ovog objekta za naš grad. Voljela bih ako biste i Vi učinili nešto slično, pa da zajedno složimo kockice u jednu cjelinu. Pišite sve što znate o Muzeju i njegovoj okolini. Čak i neka sitnica, koja Vam se u trenutku učini i beznačajna, može pomoći da se pitanje Muzeja pokrene sa mrtve tačke.

P.S. Pitanje jeste u pravoj kategoriji, jer imam realne planove za ovaj objekat!!!
« Poslednja izmena: 24.12.2008. 23:04:33 jeka-m »

Van mreže road king

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 618
  • Ugled: +61/-27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #1 poslato: 24.12.2008. 23:06:38 »
Kakve vajde pisati vise o muzeju kad ga je NEDJO ZEJMU prizdio 92 do temelja............. :D :D :D   zalosno ali tako ti je :'(

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #2 poslato: 25.12.2008. 03:16:22 »
Naravno da ga nismo zaboravili. Kako bi mogli zaboraviti onako nesto???
Hvala Jeka-M na ovim ekskluzivnim informacijama. Nisam ni sumnjao da je ideja za ovaj vanredan objekat dosla iz "dobrih" glava.
Vec sam negdje i napisao da je upravo muzej, onakav kakav je izgorio, opet nesto najljepse u Bileci.


Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #3 poslato: 25.12.2008. 10:21:49 »
Hvala zid! Drago mi je što čujem da ima još ljudi kojima je stalo do muzeja. Road king... ne znam sto si tako pesimističan po ovom pitanju. Stari Most u Mostaru je bio potpuno srusen, nanovo izgradjen i sad ima (skoro) istu vrijednost kao i prije. Džamija Ferhadija u Banja Luci, Saborna crkva u Mostaru su potpuno srušene pa se detaljnim analizama i timom stručnjaka dovode u identično stanje kao prije rata. Bileća nema ovakvih spomenika kulture, ali zato ima muzej koji je jedan od najljepsih objekata u BiH iz perioda moderne. To je zaista tako. Čak bih se usudila da ga nazovem jedinim primjerkom na Balkanu pravca u arhitekturi koji se zove ''kritički regionalizam''. Jeste devastiran, ali još stoji i lako ga je sanirati i dovesti do punog sjaja bez ekstremnih para. Čak i da postoji potreba za velikim parama postoje organizacije koje bi jedva čekale da doniraju milione za ovaj objekat. Sve je na spremnosti vlasti da pokrene ovo pitanje.

Veliki projekat za obalu jezera je prekinut samo zbog tadašnje vlasti. Nebriga o najvrjednijem objektu u gradu ide na dušu svim posljeratnim vlastima. Istina je da Vlada ne daje dovoljne bužete opštinama za ovakve stvari, ali nije ona jedini izvor novca, zaboga!!!

Van mreže fan

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 235
  • Ugled: +13/-8
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #4 poslato: 25.12.2008. 12:06:28 »
E ideja je ekstra...
I meni je licno uvijek bio zanimljiv izgled muzeja, i strasno je sto nikome to ne prolazi kroz glavu... A cisto sumnjam da ce se vlasti u Bileci sjetiti toga... I cisto sumnjam da im je stalo do Bilece i njenog izgleda...

Van mreže zajebi za to

  • Poznat lik
  • *
  • Poruke: 81
  • Ugled: +16/-4
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #5 poslato: 25.12.2008. 13:33:02 »
Sve pohvale JEKI-M za temu!

U nadi da će se postojeće stanje promijeniti na bolje, šaljem jednu sliku koja vise govori o našem, nego o stanju samog muzeja...
Neka je blagosloven onaj koji nema šta da kaže, a ipak ćuti.

Van mreže herc

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 179
  • Ugled: +10/-1
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #6 poslato: 25.12.2008. 13:50:13 »

 Nebriga o najvrjednijem objektu u gradu ide na dušu svim posljeratnim vlastima. Istina je da Vlada ne daje dovoljne bužete opštinama za ovakve stvari, ali nije ona jedini izvor novca, zaboga!!!

potpisujem
Neki ljudi govore ono sta znaju, a drugi ljudi znaju sta govore!

Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #7 poslato: 25.12.2008. 14:53:42 »
Vlast je vlast! Ko god da je u opštinskoj vlasti radi isto. Ne zato što ne znaju bolje, već zato što im državna vlast ne dozvoljava. Postoji pojam ''lokalna samouprava''... trn u oku državnim organima. Zakon o lokalnoj samoupravi se godinama vrti naokolo, ali se nikada nece donijeti dok smo van EU. Ako bi se donio taj zakon opštine bi mogle odlučivati samostalno o stvarima koje su u njenom interesu. Uredjenja, sanacije, organizacije, udruženja i sl. Kad bi se to dešavalo Banja Luka bi izgubila kontrolu nad Bilećom (banalizovanje). Zato se nemojte previše ljutiti na opštinare, jer su praktično nemoćni. Druga tema je to što ne znaju iskoristiti svoj minimalan budžet u skladu sa potrebama ljudi zbog kojih i jesu na pozicijama. A ne znaju ni iskoristiti prilike koje im se nude. O tome ćemo pisati u dogledno vrijeme :) 

Van mreže road king

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 618
  • Ugled: +61/-27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #8 poslato: 25.12.2008. 15:13:59 »
Jeko nemoj me pogresno shvatiti,ono gore sto sam napisao okrenuo sam bio na salu.
Bilecki muzej jeste jedna od kako da nazovem ikona grada i sada u ovakvom stanju  kakav je a kamoli jos prije dok nije bio zapaljan i unisten.
Sjecam se te godine i kad je zapaljen i jos se sjecam prije nego sto ga je jedan doticni *GOSPODIN* zapalio da je bio otvoren,vrata ulazna unistena,knjge i spisi razbucani,prozori razbijeni...i da niko o tome nije vodio racuna niti je iko odgovarao za pricinjenu stetu.Jeste da je bio rat ali boze moj nisu se smijele
desevati takve stvari, vandalizam, i to rusenja i unistavanja sopstvenog grada,jer muzej nije niko drugi doveo do ovakvoga stanja nego mi Bilecani.
Sto se tice sadasnje vlasti volio bih da nesto urade po tom pitanju,iako realno gledajuci stvari lakse bi bilo na istom mjestu sagraditi novi muzej nego restauirati stari. Licno sam bio prisutan kad su jedan covjek iz Bilece i jedan iz Beograda,prije jedno 6-7 godina,sjedali sa covjekom iz opstine i trazili mu da zakupe muzej,renoviraju ga,uloze dobre pare i da otvaraju DISKOTEKU.  A sami mozete zakljuciti sta je bio odgovor tada, citiram * MA NEMA SANSE,NEMA TE VEZE DA SE MOZE DOCI DO TOGA, KAKAV DISKO,TO CE OPSTINA SREDJIVATI UBRZO....itd...
Misljenja sam da Bilecki muzej treba dati nekom privatniku i za sitnu lovu,ako vec opstina nece da preduzima nista,i da ga obnovi otvori nesto ma bilo sta samo da ga dignu na noge sto bi rekli. Sjetite se samo restorana Jezero i motela Vidikovac kakvi su bili prije 7-8 godina,krave su cuvali u njima,pokradeno sve,unisteno, a pogledajte sad kad su dospjeli u privatne ruke. JEZERO jedan od najboljih restorana a motel VIDIKOVAC jedan od najboljih motela u regiji,
a da nisu izdati to jest kupljeni mislim da bi ih ista sudbina snasla kao i MUZEJ.
Poenta ove sve price jeste da muzej sada treba dati u zakup ili prodati prvom koji ponudi da ga obnovi i otvori nesto,jer tesko da ce opstina bilo sta pokusavati  bar u skorije vrijeme u ovome *naprednom* vremenu i u ovoj besparici. Mislim da je ovo jedini spas MUZEJA, JEKO.


POZ......

Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #9 poslato: 25.12.2008. 15:43:56 »
OK. To je jedna ideja. Nemoj me pogrešno shvatiti, ali mislim da je ideja za diskoteku u takvom objektu zaista grijeh prema arhitekturi. Ideja da se izdaje ili proda spomenik kulture perioda moderne je nedopustiv!!! U tome se slažem sa vlastima. I treba da se restaurira državnim ili opštinskim sredstvima. Pošto je to malo vjerovatno onda je jedina mogućnost da se traže sredstva od organizacija tipa UNESCO-a ili nešto slično. I treba prihvatiti sve uslove koje profesionalci nude. Profesija se mora poštovati, a kod nas i nema profesionalaca tog tipa. Zadnja smo rupa na svirali i samo se sami možemo pomaći sa dna!!!

Najjednostavnije bi bilo prodati ga, ali to se ne može uraditi!

Pišite malo o Muzeju... O Vašem doživljaju njega... O istoriji Muzeja... O ljudima koji takve stvari znaju... O zanimljivostima ako ih znate...

Svi se slažemo da je ikona grada i da ga treba restaurisati. Kako će se to uraditi? Nije na nama da odlučujemo. To može samo skupština grada!!! A ko su mladi odbornici sada? Čula sam da ih ima dosta...

Van mreže mister no

  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 186
  • Ugled: +16/-8
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #10 poslato: 25.12.2008. 15:53:09 »
super tema,pa da se cipujem.
jeko,sve sto si napiasla je upravo tako a razumijem i roada sa njgovim postovima.
bez obzira sta je muzej spaljem,njegova arhitektonika uopste nije nerusena i mislim da je potrebno veoma malo sretstava da se on renovira.
sam po sebi jeste reprezentativna gradjevina i trebalo bi da se ponosimo njime i posto je proslo vrijeme u kojima je da gradjevina koristena za sve i svasta(da ne nabrajam,ruzno je) treba da se renovira i da mu se vrati reprezentativno pravo kulturoloskog centra grada.
potsjecam,da u bileci imate 10-tak,akademskih slikara koji svoje izlozbe,maltene,nemaju gdje da prezentuju.
a sto se tice vlasti,oni su ti koji moraju da imaju viziju razvitka takvog centra.
znam samo da u svijetu ima mnogo bilecana koji bi takav poduhvat jedva docekali i pomogli ga u bilo kom smislu.
ovakve teme i ideje su extra i njih treba sto vise.

Van mreže peca

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 344
  • Ugled: +4/-12
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #11 poslato: 25.12.2008. 19:56:54 »
Muzej nije zaboravljen.Ima dosta bilećana koji bi pomogli izgradnju muzeja,ali pitanje je na koji način?
Vlast u Bileći nije zainteresovana ni da zakrpi rupe i ispravi el.stubove za rasvjetu na ulicama u gradskom jezgru,a kamoli da se upusti u takav poduhvat da se renovira muzej.

Van mreže zid

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 675
  • Ugled: +51/-46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #12 poslato: 26.12.2008. 10:44:39 »
Hvala zid! Drago mi je što čujem da ima još ljudi kojima je stalo do muzeja. Road king... ne znam sto si tako pesimističan po ovom pitanju. Stari Most u Mostaru je bio potpuno srusen, nanovo izgradjen i sad ima (skoro) istu vrijednost kao i prije. Džamija Ferhadija u Banja Luci, Saborna crkva u Mostaru su potpuno srušene pa se detaljnim analizama i timom stručnjaka dovode u identično stanje kao prije rata. Bileća nema ovakvih spomenika kulture, ali zato ima muzej koji je jedan od najljepsih objekata u BiH iz perioda moderne. To je zaista tako. Čak bih se usudila da ga nazovem jedinim primjerkom na Balkanu pravca u arhitekturi koji se zove ''kritički regionalizam''. Jeste devastiran, ali još stoji i lako ga je sanirati i dovesti do punog sjaja bez ekstremnih para. Čak i da postoji potreba za velikim parama postoje organizacije koje bi jedva čekale da doniraju milione za ovaj objekat. Sve je na spremnosti vlasti da pokrene ovo pitanje.

Veliki projekat za obalu jezera je prekinut samo zbog tadašnje vlasti. Nebriga o najvrjednijem objektu u gradu ide na dušu svim posljeratnim vlastima. Istina je da Vlada ne daje dovoljne bužete opštinama za ovakve stvari, ali nije ona jedini izvor novca, zaboga!!!

Ama nikako da se sjetim, a negdje smo vec pisali o ovome.
Zbilja ne bi trebalo previse para da se obnovi. krov, prozori, vrata, fasada, podovi, zidovi. Nema nikakvih zemljanih ni betonskih radova.
Ipak razumijem da je vaznije da se zamjene bandere i rasvjeta u gradu, ali je dobro sto je Jeka-M pocela da prica o ovome, da se ne zaboravi. Valjda ce biti nekad i za to para.
I naravno najbolje bi bilo da to ponovo bude muzej, mada mu ta funkcija nikad nije bila previse komercijalna a pogotovo nece biti ni danas, tako da bi mozda bilo dobro da se razmisli o promjeni i li prosirenju funkcije. Ne vidim da bi mu to ista smetalo kao objektu. Jer zgrade nisu i ne mogu biti samo spomenici?!? Spomenik se moze napraviti sada i odma za 5000km:
Da se isara svim mogucim bojama i da se iscrta grafitima
I da se na njega stavi ogroman transparent: "OVO JE BIO MUZEJ"
Kud ces bolji spomenik ljudskom idiotizmu. Uostalom takvih je spomenika sijaset sirom BiH i to uopste nije losa ideja da se oni tako namjerno ostave i samo da se obiljeze.
Iskreno, ne znam sta je Kriticki regionalizam, a muka mi da sada trazim po intenetu, ali sama rijec "regionalizam" me navodi na nesto post-moderno. A nas muzej nije post-moderan sto ti nisi ni rekla, nego upravo moderan. Cist kao suza, sveden, elitisticki, formalisticki kasno moderan. Ma zaboravio sam ga i kako izgleda, ajde molim Vas nek se neko nakani da postavi sliku.

Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #13 poslato: 26.12.2008. 13:25:00 »
Kad sam govorila o spomeniku nisam mislila na spomenik kao u parku, već spomenik kulture kao što su npr. Kastel u Banjoj Luci, Stari Most u Mostaru, Begova Džamija u Sarajevu... To su objekti koji se koriste. Mora im se pronaći prava namjena koja ne bi uništavala objekat, već ga aktivno štitila i prikazivala ga na najljepši način. Nije rijedak slučaj da se kulturnim spomenicima davala pogrešna namjena pa je njihovo stanje postajalo još gore. To bi se desilo i sa Muzejom da mu se dala namjena - diskoteke! Starim objektima se treba dati namjena ista kao što je bila originalna (ako je to moguće, tj. ako ima potrebe za istom namjenom). Ako ne onda se daje najsličnija moguća namjena.

A kritički regionalizam je jedan rijedak pravac u arhitekturi 20 vijeka koji se uglavnom veže za Japan. Glavno mu je to što tradicionalne principe povezuje sa savremenim potrebama i oblicima. Taj pravac se rijetko pojavljuje u Evropi. A sad zatvorite oči i zamislite Muzej... I kažite mi zar to nije jedan od takvih objekata!? Pa ljudi, mi smo 40 godina imali takvo nešto, a da niko to nije znao. Današnja vlast želi da se ovakav objekat prepusti zubu vremena.

A što se tiče para koje su potrebne da se pravilno izvrši revitalizacija... hmmm... Samo da se prihvate ponude pravih stručnjaka i to će se srediti bez obzira na pare. Organizacije će pohrliti da se sanira ovakav objekat, samo da se vlast složi da prepusti struci posao.

Znam o čemu pričam, vjerujte! :)

Van mreže jeka-m

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 10
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: MUZEJ... Jesmo li ga svi zaboravili?!
« Odgovor #14 poslato: 26.12.2008. 13:27:11 »
Muzej nije zaboravljen.Ima dosta bilećana koji bi pomogli izgradnju muzeja,ali pitanje je na koji način?


Ovo je još jedna kvalitetna ideja!!! Ma napravićemo mi Muzej, još bolji i još stariji!!! :)