Autor Tema: Kako vam se svidja Bileca??  (Pročitano 23637 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Srb_059

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 24
  • Ugled: +4/-0
  • Mislim, šta će mi vlast ako ne smem da je zloupotr
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #30 poslato: 23.01.2008. 11:19:34 »
ISTOK - ZAPAD

Na Istoku, sluzbenici rade od sedam do tri. Na Zapadu, od devet do pet Sluzbenicki Istok se budi u pola sest. Cinovnicki Zapad u sedam. Mamurni Istok baulja kroz maglovito zimsko jutro, psujuci posao, drzavu, zivot, sudbinu? Istok je poluobrijan. To je zbog toga sto se brijao sinoc, da bi ujutru mogao duze da spava..

Glatko izbrijani Zapad vozi se cutke metroom. Istok prica politicke viceve u pretrpanom autobusu. Zapad cita novine. Potpuna tisina. Niko ni sa kim ne razgovara.. Istok se zaljubljuje u nepoznatu sluzbenicu sa zelenim ocima izmedju tri autobuske stanice. Naravno, on stize u pola osam na posao i kaze ljutito sefu: Sta je ? Pa nismo, valjda, na Zapadu. Zapad pocinje da radi u devet. U to vreme Istok vec polako pocinje da dolazi sebi. Popio je tri kafe i procitao u novinama sta se dogadja na Zapadu.

Do pola deset, Istok razgovara o tome sta je sinoc bilo na televiziji? Zapad vec uveliko radi. On ne moze da preprica sta se sve dogadjalo na dvadeset i sedam televizijskih kanala, jer niko nije gledao isti program.
U pola jedanaest, Istok koji je imao dva sata prednosti nad Zapadom, odlazi na zasluzeni dorucak, koji se placa bonovima.. Kao da je celoga jutra kopao, on doruckuje glavu u skembetu, gulase, pljeskavice, bureke, tripice, corbaste pasulje, jagnjetinu sa kupusom, podvarke i ostala laksa jela. Posle zvace cackalicu i popije tri piva, odlikovana na svetskoj izlozbi. Zapad ima pauzu za rucak izmedju dvanaest i trinaest casova.. On stojeci pojede sendvic sa hladnom piletinom (belo meso) i popije 7 UP . Zatim se vrati na posao. U hodniku kuce u kojoj radi popio je prvu instant-kafu iz kartonske solje. Istok vec ima prednost od tri piva i dva vinjaka. Usput, cuo je za neku rasprodaju, pa je skoknuo da vidi o cemu se radi i vratio se posle dva sata u kancelariju.

Zapad se dogovorio da sastanak Sindikata bude odrzan u subotu, kada se ne radi. Odlucivace se o mogucem strajku. Istok je preko Sindikata dobio zaledjenu junecu polutku, koju\par ce strpati u zamrzivac. Okrvavljeno odelo odneo je na hemijsko ciscenje. U tri po podne Istok se vraca kuci. Pre toga svraca na pihtije i jos jedno pivo.

Zapad i dalje radi. Istok ruca. Porodica ide na prstima, jer se tata premorio na poslu. Zapad i dalje radi? Istok je prilegao na divan i uskoro hrce, posto je prethodno novinama prekrio lice zbog muva. Bude ga u 19h30 da gleda televizijski dnevnik. Istok ima hiljadu primedbi na ekonomsku situaciju. Zapad i dalje radi? Posto je odgledao vesti, Istok se baca na laksu veceru : kuvana svinjska kolenica sa renom i crnjak od tasta sa sela. Sest sati : Zapad se vraca kuci. Nema snage da cita novine u podzemnoj zeleznici. Zapad je iscedio sve iz Zapada. Istok je sveziji uvece, nego ujutru!

On vec igra karte sa kumovima i otvara trecu bocu crnjaka. Na smrt umorni Zapad zbacuje mokasine sa nogu i pije viski da dodje sebi. Rusi se u fotelju i gleda treperave televizijske slike ne shvatajuci, uopste, sadrzaj. Pita se, ima li zivot bilo kakvog smisla ? Kuda sve to vodi? Zatim bezvoljno vecera : bleda atlantska riba bez ukusa i bareno povrce. Casa belog vina. U tom trenutku, Istok je vec u prednosti za pet boca crnjaka. Zapad odlazi rano na spavanje. Sutra je radni dan. Zapad ce ziveti samo preko vikenda. Od petka u pet po podne, do nedelje uvece. Istoku je svaki dan praznik.

Ne bih ziveo na Zapadu, kaze zeni, da mi daju million dnevno! Zapad uzima pilulu za spavanje. Istok lakomisleno pozajmljuje novac od Zapada. Zapad odobrava kredite, da bi ziveo od kamata sa Istoka. I Istok i Zapad spavaju kao bebe i sanjaju u bojicama?

Momo Kapor
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam... Neki to shvate pre a neki ranije...

Van mreže kile

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 11
  • Ugled: +3/-0
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #31 poslato: 26.01.2008. 09:25:19 »
Otisao sam pre ravno 16g iz Bilece.Iznenada,ne svojom voljom.To je za mene bio pravi sok.Kako da napustim moj voljeni grad,moje prijatelje i drugove,cini mi se znao sam svaku rupu u Bileci i okolini jer mjesto me nije drzalo.Kao klinci jurili smo oko jezera,kupali se,skakali po karaulama,fuce na krtinama.Opusteno i bezbrizno.Kasnije kao tinejdzer razni izleti sa izvidjacima,prvi izlasci u piceriju,pijanke u LP-ju i AS-u.Bilo parica za bleju uvijek,ma nisu nam ni trebale.Sjecam se kupimo flasu "zdepceve krvi",popijemo je nas 4 za 5 min. u parku i pravac izvidjaci na ples.Tamo cuvene "patkice"(5-6 fensi cura u to vrijeme :) kako smo ih zvali.Ma niko srecniji od nas!Prvi poljubac na stepenistu gimnazije,kasnije kod muzeja redovno.Prisvojio sam podrum,okrecio ga sa ekipom,ubacili sporet i udri po kartama i zezanju kad hoces,nikom ne smetamo,bisera i zezanja koliko hoces."Drogirali" smo se vinom iskljucivo,ja nisam imao pojma sta je trava u 16-stoj.Bilo je par likova prica se puse "nakvu travu" i to je sav moj kontak i mojih drugara sa drogama....Iz tog mog malog raja otisao sam za 2 dana.Mojoj tugi nije bilo kraja,ali otac se postovao i njegova je bila zadnja.Kako rece ne moze se vise "na 2 lonca",idemo tamo gdje su vece mogucnosti.Iz malog gradica u metropolu!Najteze mi je bilo u stvari kako cu tu svu raju ostaviti.Pocinje rat uveliko!E to mi je bilo najteze od svega.Sjecam se jedno vrijeme nije bilo ni veza.Kada sam stasao sa vojsku '93 nije me niko mogao odvratiti da se ne vratim.I tada sam znao da nikada vise necu zivjeti u Bileci jer sam osjetio za godinu dana cari velegrada,sve prednosti i mogucnosti koje pruza ali nisam mogao da se provodim po diskotekama dok moji prijatelji trunu po rovovama.Maltene zvao sam vojni odsek i molio sto pre poziv da mi salju.Joj al' sam se smorio kada sam dosao u kasarnu na obuku u Bilecu majko draga jer ova moja ekipa sa kojima sam zarko zeleo da budem tek idu u sledecoj klasi.Umalo ih ne pobih! :)Ali sta je tu je,oduzi se svojoj rodnoj grudi pa kako ti je tako ti je.Moje "ratovanje" je vise licilo na seoski turizam.Najveca muka mi je bila kada odem 7 dana na liniju i pozderemo ono sto ponesemo za 2-3 kako izdurati sa onim smecem od hrane koju nam donesu u manjerkama.Ali posto meni nije dao djavo nikad mira ja sam samo setao po citav dan od polozaja do polozaja.Uvijek neka nova smijena,sira,kajmaka,mesista.Pojedini ljudi su se toliko izvijestili u kulinarstvu da sam bio zaprepascen.Na odmor se islo 14 dana,nekada i vise.E tu je pocelo moje prvo smaranje u Bileci.Pojavili se neki krkani koje prvi put vidim.Izgubila se ona slika koju sam imao pre par godina.Pocelo se i ginuti,ovi nasi isli kada je bilo gusto.Kada neko pogine tek tada shvatis da je u stvari rat.Osim sto nije bilo goriva i nocnog zivota i sto se pusio "vek" sve ostalo je normalno bilo,cini mi se...Zadnji dan rata,ali bukvalno, pogine jedana Bilecka vila mogu tako da ga nazovem.Nisam nikakva imena pomonjao,bilo je sjajnih momaka koji su sada pod zemljom,ali njega hocu i to velikim slovima MIKSA BACEVIC.Takvu ljudinu majka radja jednom u sto godina.Ogromnu tugu i sok sam dozivio tada.Ne znam,ali nekako u tim momentima mi se smucilo sve.Samo sam zeleo sto pre da odem.I otisao sam.Za 12 godina od tada mislim da sam ukupno bio mozda 20 dana.Obicno ljeti,na dan-dva posle mora.Imam par prijatelja sa kojim odrzavam vezu koja je neraskidiva za cijeli zivot.Ja sam se malo otvorio i vise nego sto teba,mozda i nije ovo tema za ovaj forum.Jedan covjek koji je prosao sito i reseto mi je rekao-"Kada sam bio mali pozeleo sam da vidim sta imam iza onog brda,kada sam se popeo opet pozeleh da vidim sta je iza sledeceg...."U glavnom rece mi "e da se bogdo nisam popeo ni na ono prvo i nikada me nista ne bi privlacilo osim onog sto imam u mom selu i mozda bi bio srecniji 5 puta"!Ja sam se svasta nagledao o velikom gradu,bio sam i preko jedno vrijeme.Vazno je da ste srecni,okruzeni ljubavlju i prijateljima,nije vazno u kom ste gradu.Bileca mi se svidjala i zelim da je pamtim samo iz perioda kada sam bio srecan,a zaboraviti je necu nikada i uvijek sa ponosom kazem odakle sam mada posebno ovi mladji pojma nemaju.Vele negdje u Bosni jel' da?J'bem vas u geografiju ali objasnim ja fino,nije mi tesko.Cak sam obecao nekim ekipama da cu im biti licni vodic,ima taj "vidikovac",ne mozes se postidjeti nema sanse.I stvarno, tu je jezero,pa na Mosko na cuveno pecenje,odes do Trebinja,blizu Dubrovnik.Hoces da pecas,hoces u lov malo,cisto da se proseta.Vazdusna banja,nama sta da zagadjuje vazduh.
Mozda bi ja i cesce dolazio ali posao nedozvoljava.Sto kaze moj drug "brate,ovdje ti uvijek fali 1000e i 2 sata vremena"!Istina,ali ne bih mijenjao.Kada omatorim,ko zna,novine pod ruku i na stecke kod muzeja...Moram da kazem da mi je jako zao jer cujem da su proklete droge jos odavno i tu zakucale na vrata.Da ima puno mladih koji su posegli za drogama,mada ja ne zelim da povjerujem u te brojke.Poruka mladima samo puno sporta,bjezite iz kafana koliko je moguce.I u moje vrijeme nismo izbijali,ali to nikud ne vodi.Knjigu u sake!Cujem neki momci iz Bilece dobili dobre poslove zahvaljujucu fakultetima.Ko ima zelju da ode,kome ne odgovara zivot u Bileci nije bas bauk doci u Bg. na primer.Ko je vrijedan i stvarno hoce da radi ima mjesta za sve.Za pocetak 2-3 drugara skupe jedno 600 eura.Pozajme,zarade,otkud znam.Par paketa preko Deleuse i eto parica.Karta, i eto vas,pravac agecija,stan nadjete do 200e,zatim oglase u ruke,posla koliko hocete.Svako manje vise ima bar neku rodbinu,samo toliko eto bar stan da pokusaju da nadju.Niko ako ste slozni ne bi ostao gladan i zedan.U pocetku malo tesko a kasnije kako se ko snadje.Uvijek vas ceka Bileca ako vam se smuci i odustanete.
Nadam se da nikog nisam uvrijedio i da nije zasmetalo ovo moje malo ispovjedanje,eto,ne znam sta mi bi.Nisam dugo bio,mozda nostalgija...Veliki pozdrav za sve moje drage Bilecane!Tebi VLADIX sve pohvale na ovom sajtu jer imam sada mogucnost da se info. o bilo cemu i uvijek mogu da budem u toku desavanja.
POZDRAV!!!

Van mreže mi_loske

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 284
  • Ugled: +13/-11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #32 poslato: 26.01.2008. 14:52:15 »
Opsiran tekst ali zanimljiv. ;)

Van mreže VLADIX

  • BILEĆAinfo founder
  • Administrator
  • Urednik
  • *
  • Poruke: 1623
  • Ugled: +121/-17
  • Pol: Muškarac
  • Vladimir Duka
    • Pogledaj profil
    • VLADIX.NET site
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #33 poslato: 26.01.2008. 18:12:14 »
kile, ugodno se osjećaj, kao i svi i piši šta želiš...sve je za forum.

Van mreže Mare

  • Globalni moderator
  • Mega star
  • *
  • Poruke: 2856
  • Ugled: +60/-52
  • Pol: Žena
  • ...pamti me k'o prijatelja-cuvaj me u dusi...
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #34 poslato: 27.01.2008. 10:24:24 »
Kile svaka cast za tekst...
Zasto se sve to desava,
da l' covek ista resava?!
Il' smo samo tu
zbog ravnoteze medju zvezdama?! ...

Van mreže !Alko TeSt!

  • !AlKo TeSt!
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 430
  • Ugled: +14/-13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #35 poslato: 29.01.2008. 18:06:03 »
ekstra je bileca  ;D ;D ;D
!AlKo TeSt!

Van mreže sremci

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 469
  • Ugled: +23/-10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #36 poslato: 30.01.2008. 01:03:25 »
u srcu mome majko ceznja je golema bez zavicaja srece nema
svake noci sanjam jedno selo malo sebe kako idem majci u zagrljaj...
Neprijateljima treba neprekidno oprastati,jer je upravo to ono sto ih najvise ljuti!

Van mreže !Alko TeSt!

  • !AlKo TeSt!
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 430
  • Ugled: +14/-13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #37 poslato: 17.02.2008. 23:27:02 »
i ja bih rado otisao
« Poslednja izmena: 25.02.2008. 16:20:33 bdjole »
!AlKo TeSt!

Van mreže Cvrčak

  • Super član
  • *
  • Poruke: 776
  • Ugled: +15/-20
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #38 poslato: 01.03.2008. 20:29:27 »
nikako

Van mreže marko_c

  • Novi na forumu
  • *
  • Poruke: 5
  • Ugled: +0/-0
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #39 poslato: 02.03.2008. 22:30:58 »
Postala je grozna.Svaki dan problemi nista lijepo cuti (nazalost)

Van mreže Cvrčak

  • Super član
  • *
  • Poruke: 776
  • Ugled: +15/-20
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #40 poslato: 06.03.2008. 10:24:16 »
Malo prodavnica i butika,sva prljava i zagadjena stvarno bez rijeci!!!!

Van mreže djeturum

  • Extra član
  • *
  • Poruke: 380
  • Ugled: +19/-30
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #41 poslato: 08.03.2008. 05:55:21 »
do jaja

Van mreže !Alko TeSt!

  • !AlKo TeSt!
  • Extra član
  • *
  • Poruke: 430
  • Ugled: +14/-13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #42 poslato: 12.03.2008. 00:22:31 »
ekstra
!AlKo TeSt!

Van mreže drug_do_groba

  • VIP
  • Super član
  • *
  • Poruke: 1466
  • Ugled: +22/-6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #43 poslato: 04.04.2008. 23:48:15 »
Evo da opet dam svoj komentar...zavisi kako kakav stil zivota neko voli...meni se Bileca licno svidja...mali prosjecan gradic...Kada odem na faklut. mozda se vratim, mozda ne-zavisi kakva bude situacija, al' volio bih da se vratim naravno kad bi bilo posla!!!Volim Bilecu ma kakva god da je nasa je  ;D
Necu da mi zivot kvari neko ko je vredan k'o polovne stvari!!!

Van mreže ZOXL

  • Globalni moderator
  • Super član
  • *
  • Poruke: 756
  • Ugled: +55/-20
    • Pogledaj profil
Odg: Kako vam se svidja Bileca??
« Odgovor #44 poslato: 11.04.2008. 19:20:40 »
STO SE TICE PRODAVNICA I BUTIKA IMA IH DOVOLJNO ALI JE PROBLEM STO VALJDA SVI NABAVLJAJU ROBU SA ISTOG MJESTA PA IZBOR NIJE BOG ZNA KAKAV.A STO SE TICE PRLJAVOSTI GRADA TO NIJE TACNO JER OVI LJUDI IZ KOMUNALNOG RADE POSAO,SVAKA IM CAST.CEKAJ SAMO KAD SVE ZAZELENI I KAD LIPE ZAMIRISU,PITAJ OVE STO SU OTISLI POVUCE LI IH NOSTALGIJA TADA.PROBLEM JE STO SE SJAVILO U BILECU PREVISE DZIBERAJA NO LUTAJUCI PO OVOM SAJTU VIDIM DA HVALA MAMI STO JE DALA TATI IMA I FINA URBANA EKIPA.POZDRAVLJAM VAS SVE.
OLD BLACK AND DECKER METAL.